Když si báječný chlap najde báječnou ženskou, rozhodnou se celý život prožít spolu (nebo alespoň dočasně), většina z nich logicky zatouží i po pokračovateli svých genů. Jejich mateřské i otcovské pudy se probudí a oni se rozhodnou být rodiči. Těmi nejlepšímu rodiči pod sluncem. Tomu nejbáječnějšímu človíčkovi, který se díky nim a díky jejich lásce narodí. Osud však někdy bývá velmi krutý. Dokáže zasáhnout a ranit člověka na nejcitlivějším místě. Dokáže vzít vítr z plachet a totálně rozhodit již zamíchané karty života. Zkrátka, nic není na tomto světě zadarmo, nic není jisté, ale zároveň, nic netrvá věčně. Ani ta obrovská, nepřekonatelná bolest, která se dostaví, když rodiče o své nenarozené dítě přijdou. Skrz potrat žena pozná pád na dno.

Potrat – abortus, skrze něj žena pozná pád na dno

Ne každá žena tuto situaci zažila. Přijít o nenarozené dítě, je jedna z největších lidských bolestí vůbec. Obzvlášť v případě, když žena, potažmo rodiče, o dítě skutečně velmi stojí a přejí si ho. Jenže, v dnešní přetechnizované době, kdy na sebe, jako lidé, nemáme příliš čas, kdy jsme pohlceni prací, a nedovede vnímat kouzlo okamžiku, se čím dál hůře daří přivést na svět zdravé dítě.

O potratu lze hovořit tehdy, kdy dojde k ukončení těhotenství vypuzením mrtvého plodu z dělohy, a to do 28. týdne gravidity. Nezná-li žena přesnou délku těhotenství, za potrat lze považovat také situaci, kdy dojde k porodu mrtvého plodu, jehož váha je nižší než 1000 g. Podle lékařské terminologie se potrat dále může dělit na časný a pozdní. Je-li potrat uskutečněn do 12. týdne, jedná se o časný, o pozdním mluvíme tehdy, pokud k potratu dojde mezi 13. – 28. týdnem těhotenství.

Samovolný potrat

Podle příčiny se dále dá potrat rozdělit na samovolný a umělý. Samovolný potrat vzniká tehdy, pokud tělo ženy začne náhle vypuzovat vajíčko (plod) z dělohy. Díky častým gynekologickým kontrolám lze aktuálně předpovědět, zda vůbec riziko potratu hrozí. Pokud ano, žena má naordinován velmi přísný klidový režim a její těhotenství je od této chvíle považováno za rizikové.

Naprostý klid, nezvedat nic těžkého, vyvarovat se milostných hrátek, celková psychická pohoda a užívání předepsaných léků mohou, alespoň částečně, zabránit samovolnému potratu. Někdy se dokonce provádí tzv. cerkláž, tedy provedení cirkulárního stehu na děložním hrdle. Prapůvodní příčinou vzniku potratu je totiž zkracující se děložní hrdlo a otevírání zevní branky, což se má správně dít až v době termínu porodu. Proto cerklážový steh občas může pomoci udržet branku uzavřenou.

První příznaky potratu

Pokud žádná opatření nezabírají a tělo se rozhodne plod vypudit, prvními příznaky bývá nepříjemná bolest v podbřišku a kříži. Tyto stavy často doprovází krvácení z dělohy, případně děložní kontrakce.

Celá bolestná situace je poměrně rychlá, ale to, co prožívá žena za psychická muka, se nevyrovná žádné fyzické bolesti. Pocit, že vypudila mrtvý plod (o dítěti ještě nelze hovořit), že jako žena selhala, že není schopna donosit dítě, nebo že její život ztrácí bez dítěte smysl, může ženu pronásledovat ještě hodně dlouho, ne-li celý život. Nedojde-li k naplnění jiným, fyziologicky ukončeným těhotenstvím s porodem zdravého dítěte, má žena velkou pravděpodobnost obrovské životní ztráty. Která se zkrátka ničím nenahradí.

Léčba? Dobrá psychoterapie

Psychologická sezení a komunikace mezi rodiči je klíčem k úspěchu. V dnešní době přibývá žen, které si tímto peklem prošly a chtě nechtě se dřív či později musely zařadit zpět do pracovního i sociálního života.

Důležité je pochopitelně vyšetření fyziologické, proč k potratu došlo, netrpí-li žena srůsty, nemá-i v těle zánět, netrpí-li chorobami vylučující těhotenství, atd. Je dobré vyšetřit i partnera, bez ohledu na věk či fakt, že on již dítě zplodil.

Umělý potrat

O umělém potratu se hovoří tehdy, pokud lékař provede, odsátím z dělohy nebo pomocí nástroje, vyčištění děložní dutiny, čímž dojde k potratu žádoucímu. Ne vždy je však situace pro ženu o mnoho lehčí. Většina takových potratů vzniká tehdy, pokud je dítěti diagnostikována velká vrozená vývojová vada, často neslučitelná se životem. Tehdy je ukončení těhotenství spíše doporučovanou záležitostí. Pro psychiku matky jde však stejně o nadměrnou ztrátu, která se dá překonat jedině dalším těhotenstvím se šťastným koncem.

Kéž by těch šťastných konců mělo více životních scénářů.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno