Co je to vlastně syndrom prázdné hnízdo? Je to vžité pojmenování pro etapu života dvou lidí, jimž odrostly děti a osamostatnily se. Tito lidé pak zůstávají zase jen sami se sebou a jejich vztah určitým způsobem mění svou kvalitu.

Životní etapa, nikoliv choroba

Syndrom prázdného hnízda je spíše označení pro určitou vývojovou fázi života, pro životní etapu, rozhodně se tak nenazývá nějaká záludná nemoc. Nicméně odchod dětí ze společné domácnosti může přinášet mnoho kladných i záporných stránek. U žen je tento syndrom vnímám více než u mužů, nicméně i u mužů se s ním můžeme setkat.

Kladné stránky odchodu dětí ze společné domácnosti

Ke kladným stránkám patří to, že najednou máte dostatek času na partnera, na své koníčky a zájmy, na obnovu kontaktů se starými přáteli. Další nesporně výhodnou stránkou vztahu s dětmi je to, že vás chodí navštěvovat (pokud tedy máte dobré vztahy). Za čas si možná budete užívat péče o vnoučata.

Záporné stránky odchodu dětí ze společné domácnosti

Jako ve všech životních etapách, i tady se najdou záporné stránky. Nesouvisejí tak úplně s odchodem dětí, spíše se nabalují na tento mezník. Jednak jste starší a s tím se hlásí o slovo i nemoci, pocit neatraktivnosti atd. Současně můžete pociťovat problémy na trhu práce, nebo naopak právě vstupujete do důchodu. U žen se hlásí o slovo klimakterium, které dokáže mnohé potrápit. Negativní vztahy s dětmi obvykle znamenají, že za vámi nechodí na návštěvy, a dokonce vám nesvěřují ani své děti (vaše vnoučata). K tomu všemu se může přidat i náročná péče o vaše staré a nemocné rodiče.

Jak se tedy se syndromem prázdného hnízda vyrovnat

S kladnými stránkami se asi vyrovnáte snadno. O něco hůře se vám bude pracovat se zápornými stránkami. Nezakazujte si smutnit po odešlých dětech, ale vyhraďte si na smutek např. jednu hodinu denně. Jinak se věnujte práci, koníčkům, přátelům atd. Nebojte se vrátit se ke starým koníčkům a přátelům. S partnerem obnovte společné dovolené, cestování apod. Nikdy nezapomínejte na odpočinek a pohyb (alespoň chůze). Pokud vás vyčerpává péče o nemocné rodiče, zkuste odlehčovací služby. S dětmi se snažte udržovat co nejlepší vztahy, nicméně jim nezasahujte do života (ani do výchovy jejich potomků).

Kdy je čas na medikaci

Jestliže váš smutek po odchodu dětí z domova trvá více než 3 měsíce, pravděpodobně jste již na prahu deprese. Neváhejte a vyhledejte odborníka, protože včas nasazená antidepresiva, změna životního stylu a úprava jídelníčku vám mohou pomoci a nemoc zcela vyléčit. Naopak neléčené dlouhodobé deprese vás na dlouhou dobu vyřadí z běžného života, do kterého se ve vyšším věku jen stěží vrátíte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno