Máte doma malou holčičku, respektive malé „holčičí miminko“, které se ze zavinovačky pomalu překulí a plazí se, případně leze, za nedlouho se začne zvedat a než se nadějete, poběží za vámi. Uvažujete možná o tom, že byste jí chtěli pořídit první náušnice, což rády dávají babičky jako nezapomenutelný dárek k prvním narozeninám. Kdy je však ta správná doba?

Nejdéle před prvními narozeninami

Obecně se nedoporučuje propichovat ouško miminka dříve, než oslaví dvouměsíční výročí. Někteří z lékařů zákrok provádí až po základních očkováních, jiný se nebojí ouško píchnout druhý den po narození dítěte. Co se však týče eventuální spolupráce a schopnosti výdrže, vhodné je údobí mezi 3. – 6. měsícem, kdy dítě již není úplně malé miminko, ale zároveň nemá tendenci se po bolavém oušku natahovat a náušničku sundávat. Většinu dne totiž stále ještě prospí. Zatímco děti starší jsou již zvídavější, nová „hračka“ je v oušku láká a mohou si ublížit.

Nástřel nebo propíchnutí ouška?

Rozdíl mezi oběma zákroky spočívá v tom, že nástřel se provádí pomocí speciální pistole, která zvolenou náušnici rovnou nasadí, uzavře ji a tím nedojde vůbec do kontaktu s rukou člověka, který ji nastřeloval. Nastřelování se může provádět v kosmetických salónech, stejně jako u pediatra v ordinaci Ne však každý dětský lékař je schopen nástřel či propíchnutí provést. Musí být speciálně vyškolen, jelikož zrovna ouško je místem mnoha reflexních bodů a je velmi důležité, by ouško nastřelil ve správném místě.

Nástřel je velice rychlý a téměř bezbolestný zákrok, jehož cena je individuální, ale bývá v přepočtu dražší než klasické propíchnutí jehlou. Ouško po nástřelu nekrvácí a téměř nikdy nehnisá. V případě, že se rozhodnete pro nastřelení náušnic, vy si nejprve v ordinaci lékaře vyberete „dočasné“ náušnice, které se časem sundávají a vymění se za stálé. Je však nutné si zapamatovat, že náušnici sundávejte až tehdy, máte-li k dispozici novou a můžete ji hned vyměnit. Dírka v oušku malého kojence totiž v průběhu několika hodin ihned opět zarůstá a vy byste museli miminko opět nachystat na nástřel.

Propíchnutí ouška se provádí jedině v ordinaci pediatra a to speciální jehlou. Tento proces je však bolestivější a hrozí zde vyšší riziko krvácení.  Výhodou zůstává fakt, že při tomto výkonu si do ordinace pediatra donesete hned svoje “trvalé“ náušnice, které dítěti zůstávají a nemusí se za čas vyměnit za jiné.

Jaký materiál náušniček je vhodný?

V případě nástřelu si v salónu či ordinaci pediatra vyberete jím doporučené náušnice dočasné. Mohou být ze zlata, stříbra či bioplastu. Poslední zmíněný materiál je zároveň tím nejdražším, ale o to více kvalitnějším, jelikož zde nehrozí alergická reakce na nikl, jak je tomu u kovových materiálů. Pokud nakupujete již trvalé náušnice, nevyplatí se šetřit, ale dopřejte své holčičce kvalitu. Chirurgická ocel, bílé či žluté zlato je sázkou na jistotu.

Jak se starat o propíchnuté ouško?

Na prvním místě je nutné si říci, že jde o ránu jako každou jinou. A stejně jako každá jiná rána, tak i tato je bránou pro vstup infekce. Je tedy nutné udržovat dírku v oušku čistou a zbytečně na ni nesahat. Již druhý den po nástřelu můžete miminko osprchovat či mu umýt vlásky, ale pokud chodíte s miminkem plavat, raději si dejte týden pauzu. Není vhodné natírat ouško žádnými mastmi či zbytečně vysušovat těkavými látkami obsahující líh či alkohol. Takové přípravky kůži akorát vysuší, podpoří tvorbu prasklin a ty jsou opět místem vzniku infekce.

Používejte spíše masti pro podporu hojení, tedy s panthenolem, ale neaplikujte je do místa vpichu, jen do okolí. V případě, že dítěti začne ranka hnisat, a z tány bude vytékat žlutozelený hnis, kontaktujte lékaře. Někdy postačí používat lokální framykoinovou mast, jindy je nutné podat antibiotické mazání.

Udělat z miminka krásnou mladou dámu sice občas stojí trochu úsilí, ale výsledek stojí za to. Obzvlášť, když si ověříte zkušenosti a reference zařízení, kterému budete dítě svěřovat. Není na škodu se pozeptat a zjistit si, jak často personál výkon provádí a jaké mají zkušenosti. Jde přece o vaši princeznu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno