A je to tu zas. Prázdniny pomalu končí a školní rok se blíží. Jak si užít poslední týden prázdnin a přitom se již připravit na školní režim. Zkuste naše tipy.

Změna režimu dne – zkrácení délky dne vám nahrává

Přes prázdniny chodily děti spát později, ale také později vstávaly. Je potřeba je pomalu a nenásilně vrátit do kolejí, které jsou typické pro školní rok. Tomu ale dobře nahrává i zkracující se den a prodlužující noc. Večer se dříve stmívá. Můžete být s dětmi venku klidně do „noci“, jak jste byli zvyklí, ale pak je čas jít si vyčistit zuby a do postele. Žádné rozsvěcování, žádná televize. Pěkně „přírodně“.

Nenásilná matematika

Kdeže jsou vaše představy, že se se školákem budete o prázdninách učit, abyste dohnali, co zameškal. Ovšem poslední týden prázdnin k tomu zcela nepokrytě vybízí. Udělejte to ale chytře. Zkuste třeba počítat hvězdy na obloze, kolik hvězd má které souhvězdí apod. Sčítání a odčítání můžete zkusit v obchodě – pošlete mladšího školáka něco koupit a dejte mu schválně víc peněz, než potřebuje.

Psaní jedna báseň

Procvičovat psaní vás asi taky o prázdninách nenapadlo, ale co takhle poslední týden napsat pohled/dopis babičce, paní učitelce do školy (to stejně byl nejspíš váš domácí úkol na prázdniny) apod. A je-li vaše dítko aspoň trošku umělecky založené, ať napíše básničku do nějaké soutěže.

Čtení nahlas i s porozuměním

Pro čtení nestačí znát písmenka. Starší sourozenec může číst nahlas pohádky tomu mladšímu. Také můžete předstírat, že jste ztratili brýle, a říct synkovi/dceři: Prosím tě přečti mi tohle, já na to už nevidím. A nakonec udělejte poslední prázdninovou bojovku, při které si budou muset úkoly samy přečíst – tak ověříte i porozumění.

Ale hlavně a především: ten poslední týden prázdnin si užijte do poslední minuty. Vždyť další prázdniny budou zase až za rok!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno