Základními kousky kojeneckého oblečení jsou body (příp. trička), dupačky a overaly na spaní. Jak dítě roste, postupně přibývají další typy svršků, až před koncem kojeneckého věku (tj. před první oslavou narozenin) jsou skříně holčiček a kluků plné slušivých šatiček, triček, svetříků, lacláčů a košilí.

Body nebo tričko?

Body je delší tričko, které lze v rozkroku zapnout. Záda aktivního kojence ochrání před prochladnutím o něco lépe než tričko. Tričko se totiž brzy vyhrne nahoru. Body naopak (díky svému zapínání) stále „drží fazónu“. Je praktické zejména v chladnějších měsících, některé maminky jej však preferují po celý rok. Nevýhodou triček (oproti plně rozepínatelným body) je, že některé děti přetahování přes hlavu hůře snáší.

Dupačky nebo kalhoty?

Dupačky jsou oblečením spojujícím horní a kalhotovou část v jeden komplet. Jejich integrovanou částí bývají i „ponožky“. Dupačky mají několik výhod:

  • Dítě se z nich jen tak samo nevysvleče.
  • Nestáhne si ponožky, které byste jinak 20x za den hledali po bytě.
  • K plence mívají snadný přístup přes cvočky mezi nožkami.

Jenže – právě z přístupu k plence plynou jeho dvě nevýhody:

  • Jsou-li nohy propnuté cvočky téměř až k ponožkové části, aktivní kojenec si do otvorů mezi cvočky každou chvíli strká chodidla, načež si dupačky stahuje a látku (nejčastěji bavlněnou) vytahuje do délky. Jakmile začne lézt, takto vytažené dupačky za ním po zemi doslova vlají.
  • Má-li dítě pod dupačkami ještě body, jsou to 2 řady cvočků, které rodič musí překonat, než se dostane k plence.

Sečteno podtrženo – řada rodičů preferuje dupačky do doby, než dítě začne aktivně lézt. Jakmile leze po kolenou, přechází na kalhoty s vysokým pasem. Pokud je dítě ve fázi plazení (pohybuje se po břiše bez použití kolenou), výhodnější zůstávají dupačky, neboť si je při posunování po bříšku nemůže stáhnout (oproti kalhotám, které by se mu začaly v pase rolovat).

Jak nakupovat kojenecké oblečení

Každý věk má své, což platí i pro kojenecké oblečení. Malé dítě velmi rychle roste, nevyplatí se proto kupovat příliš dopředu. Někdy i oblečení pořízené s výhledem „do 3 měsíců to bude potřebovat“ nakonec skončí nepoužité nebo využité jen velmi málo. Proč? Protože možná zjistíte, že vzhledem k fázi vývoje, které dítě prožívá (plazení/lezení/chůze), ročnímu období a teplotním podmínkám (studenější/teplejší jaro atd.) potřebujete vlastně něco jiného.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno