Dbáte-li na zdravou výživu vašich dětí, neměli byste zapomínat ani na dostatečný pitný režim. Kolik je to správné množství v jednotlivých vývojových fázích?

0-6 měsíců

Dítě kromě kojení či mateřského mléka žádné další tekutiny nepotřebuje. Výjimkou jsou pouze výjimečné případy jako neobvyklá vedra nebo průjmy, při kterých hrozí dehydratace. Mléko však v tomto období zcela dostatečně zažene jak hlad, tak žízeň.

6-12 měsíců

V této etapě vývoje zavádíte příkrmy. Nemusíte se však hned děsit, když vaše dítě odmítá pít. V příkrmech je obsaženo vysoké množství vody, navíc mléko ještě stále hraje ve výživě dítěte dost podstatnou roli. Od ukončeného 6. měsíce však dítě začněte s tekutinami seznamovat. Pro začátek mu podávejte čistou vodu.

1-2 roky

Dítě by mělo vypít zhruba 1 – 1,5 litru tekutin denně, včetně vody obsažené v polévkách či kaších. Některé děti pití odmítají, není třeba tlačit, pouze pravidelně nabízet. Kromě vody můžete také podávat neslazené ovocné čaje určené pro děti nebo ředěné ovocné či zeleninové šťávy.

3-5 let

Předškolní dítě by mělo přijmout zhruba 80 – 100 ml tekutin (včetně těch obsažených ve stravě) na kilogram své váhy. Stále se držte zdravých nápojů, černý čaj či ochucené, sladké nápoje jsou nevhodné.

6-10 let

V mladším školním věku by dítě mělo denně přijmout 60-80 ml tekutin na 1 kg své váhy, což odpovídá cca 1,5 – 2,5 litru. Velmi důležité je v tomto věku i při ranním spěchu dbát na snídani a dětem do školy dávat k pití buď vodu nebo neslazený, případně velmi jemně slazený čaj, třeba s citronem.

11-14 let

Pro dítě v tomto věku je ideální příjem všech tekutin 50-70 ml na 1 kg tělesné váhy. K snídani se doporučuje čaj (nejlépe neslazený) či mléko. Do školy nezapomeňte přibalit láhev s vodou (klidně i voda s nakrájeným ovocem), neperlivou minerálkou nebo třeba neslazeným čajem. V tomto věku je vysoce nevhodné konzumovat kávu či energetické nápoje.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Myslim, ze vseobecne u deti kazdeho veku, je nejdulezitejsi neperliva neochucena voda, pripadne bylinkove ci ovocne caje..redeny dzus vodou, Caro.Urcite bych nedala diteti cerny caj, jak se pise v clanku..

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno