Prvních pár měsíců po porodu jste na nic jiného kromě svého drobečka neměla ani pomyšlení. Teď už se ale začínáte tak trochu psychicky nudit. Do práce se zatím nechystáte, ale ráda byste kvalitně zužitkovala volný čas, který máte. Rozhodla jste se naučit se cizí jazyk. Jak na to co nejefektivněji?

  1. Důvod a motivace

Abyste v učení se cizímu jazyku vytrvala, potřebujete si ujasnit, že to opravdu chcete a také proč to chcete. Bez jasného cíle a motivace totiž nejspíš s učením se jazyka skončíte ve chvíli, kdy vás dítě či děti začnou zaměstnávat více než doposud.

  1. Systém

Rozhodněte se, kolikrát týdně, jak dlouho a kdy přesně se cizímu jazyku chcete věnovat. Obecně se doporučuje raději vícekrát týdně po kratších intervalech. Můžete si vybrat třeba tři půlhodinky v týdnu, kdy se do studia naplno ponoříte.

Nechte si poradit a vyberte také vhodnou učebnici. Učit se z internetu je samozřejmě také jedna z možností, ale učebnice, ve které najdete srozumitelně vysvětleno vše, co potřebujete, včetně poslechových a doplňovacích cvičení, je k nezaplacení.

  1. S učitelem i sama

Některé jazyky se zvládnete naučit jako samouk, ale je mnohem lepší investovat nějakou tu korunu a zaplatit si učitele, který dokáže vysvětlit, opravit, navést. Neděste se, nemusíte za ním nikam dojíždět nebo si ho zvát domů, pokud nechcete. V dnešní době spousta učitelů nabízí lekce přes skype, klidně i ve večerních hodinách, kdy už děti budou pokojně spinkat.

Kromě domluvených lekcí je však potřeba jazyku věnovat určitý čas samostudia.

  1. Filmy, knihy, aplikace

Abyste podpořila teoreticky nabyté znalosti, pusťte si film nebo seriál, který už znáte, ve vašem novém jazyce, ideálně s titulky. Zároveň si také můžete číst cizojazyčné knihy. Nejlépe uděláte, když začnete jednoduchými, třeba i dětskými knihami nebo knihami dvojjazyčnými (jedna stránka v cizím jazyce, na druhé překlad do vašeho). Existuje také spousta aplikací, které vám celkem zábavnou formou mohou s cizím jazykem pomoci.

  1. Mluvit

Snažte se vyhledávat situace, ve kterých můžete cizí jazyk použít. Pokud zrovna moc možností nemáte, klidně si mluvte sama pro sebe. Jestli váš manžel jazyk ovládá, povídejte si s ním. Hlavně se nestyďte, Řím taky nepostavili za den.

Učit se nový jazyk je smysluplné a vzrušující. Proto buďte vytrvalá a radujte se nad malými pokroky, které budete dělat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno