Pouze správná a pravidelná péče je prevence zubního kazu a zánětu dásní. Je na rodičích, naučit své dítě správné péči už od raného věku. Přichystali jsme pro vás malý manuál, jak správně pečovat o dětské zoubky. Za zubní kaz jsou odpovědny bakterie, které přeměňují cukr na kyselinu poškozující zubní sklovinu. Proto je potřeba hlídat i příjem cukru u dětí.

Od prořezání prvního zoubku do tří let

Zubním kazem je ohrožený už první zoubek, který se dítěti vyklube, proto bychom měli správnou péči provádět už od prvního prořezání. Malým dětem otíráme zoubky gázou nebo používáme speciální silikonový kartáček, který se navléká na prst. Starší děti by měly používat kartáček a zubní pastu. Pastu vybíráme s co nejmenším množstvím fluoridových iontů. Nejlépe pečovat o chrup dětí dvakrát denně. Nedáváme do úst nic, co potom přijde do pusy kojenci či batoleti, můžeme věc kontaminovat bakteriemi způsobující zubní kaz.

3-12 let

Pro mladší děti platí stejné doporučení jako výše. Správná ústní hygiena kartáčkem a zubní pastou za dohledu rodičů. S pastou to nepřeháníme, stačí jen potřít povrch kartáčku. Kolem dvanáctého roku už by děti měly začít používat mezizubní kartáčky nebo dentální nitě, přibližně v tomto věku dochází k prořezání posledních stoliček, mezery mezi zuby se stahují a kromě ploch zubů, může vzniknout zubní kaz i v mezizubních prostorách. Zároveň už by mělo být zvykem navštěvovat preventivní zubní prohlídky.

Od dvanácti let dále

Nic zásadního se nemění, v tomto věku už by měly mít děti zažitou správnou péči o zuby. Dále by měly dbát na správné stravovací návyky, aby si nevhodnými potravinami nezvyšovalo riziko zubního kazu.

Kdy poprvé navštívit zubaře?

Smysl první návštěvy není zevrubná prohlídka, ale seznámení dítěte s ordinací a předcházet tak traumatickým zážitkům. Věnujte čas výběru lékaře ve vašem okolí, který ošetřuje děti. Přátelský přístup tak vyvolá v dítěti pohodu a nemá problém s další návštěvou. Nepřenášejte svoje strachy ze zubaře na dítě, může si tak vytvořit negativní postoj. Navštěvovat zubaře by měly děti každého půl roku, při potížích častěji.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno