Dětská pokožka je jemná a citlivá mnohem více než u dospělých. Rychleji se vysuší a podráždí. Co však mají společného je, že o intimní partie se musí pečovat důkladně. Mnoho rodičů si neuvědomuje, že tak jako oni, jsou i děti náchylné k různým infekčním onemocněním. Možná i trochu ze studu, hygieně intimních partií nevěnují rodiče takovou pozornost.

Holčičky

U novorozených holčiček se můžeme setkat s čirým výtokem bez zápachu. Je to zcela normální a je to dáno hormonální hladinou, kterou získá už v bříšku u maminky. Po narození se však hladina hormonů dostává do normálu a výtok ustává, pokud přetrvává a mění charakter, je na místě, aby děvčátko viděl dětský lékař. Musíme dbát na prevenci srůstu stydkých pysků, pozornost zaměříme na malé stydké pysky a jejich omývání a oddalování. V okolí se tvoří mázek, který je nutné odstranit. Pokud bychom toto zanedbávali, může dojít k srůstům a následně k malému chirurgickému zákroku. Je dobré používat prostředek určený pro miminka, bez parfemace, konzervantů a odmašťovadel. Omývat nejlépe proudící vodou. Stolici a moč otíráme od ústí močové trubice ke konečníku, naopak hrozí zanesení bakterií ze stolice a k nepříjemnému zánětu. Jak děvčátko roste, tak je třeba ji poučit o správné hygieně. Dokud nezačne holčička dospívat a nepůsobí pohlavní hormony, je nevhodné používat mýdla pro dospělé, vybírejte dětskou kosmetiku.

Chlapečci

Opět zde platí, používat kosmetiku stejnou jak u holčiček, nejlépe vodu. U chlapečků také otíráme od ústí močové trubice ke konečníku. Zhruba od dvou let můžeme začít s opatrným přetahováním předkožky a následným omýváním mázku. Nesmí se nic provádět násilně, aby nedošlo k bolestivým komplikacím. S rostoucím věkem už chlapečci tuto hygienu budou postupně zvládat sami. Nemusíme však nic uspěchat, každý chlapeček má své tempo, kdy se mu předkožka uvolní. Někdy může dojít k fimóze, zúžení předkožky, která brání i normálnímu močení, což vyžaduje lékařský zákrok.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na