Mílie jsou nevzhledné tečky kolem očí, většinou s bílou hlavičkou. Nejsou omezeny věkem, mohou na ně trpět jak děti, tak i dospělí. Jsou to malé cysty vyplněné keratinem. Mechanismus vzniku je takový, že jsou mrtvé kožní buňky zachyceny kůží a nemohou se dostat ven. Běžným jevem jsou mílie u novorozenců v oblasti kolem nosu, samovolně vymizí.
Mílie nejsou život ohrožující, je to estetický problém. Při odstraňování musíte zvolit správný postup, jinak problém můžete ještě zhoršit.
Mílie není akné a tudíž ji nelze dost dobře vymáčknout.
Dodržujte následující postup:
- Jehlu
- Pinzetu se špičatým koncem (nebo komedonový extraktor)
- Nástroje vydezinfikujte
- Pleť vyčistěte kosmetickým přípravkem a osušte
- Jehlou mílii opatrně napíchněte shora nebo z boku. Pokud ji napíchnete shora, použijte klidně pinzetu, jinak je lepší použít komedonový extraktor
- Vytlačte bulku ven
- Místo vydezinfikujte
- Neodstraňujte jich příliš najednou, jinak si podráždíte pokožku
Odstraňování vyžaduje zručnost, pokud je odstranění provedeno správně, nezůstane vám žádný pozůstatek. Je však riziko, že neodborným zásahem si můžete místo rozdráždit a následně vznikne stroupek, který se zhojí jizvičkou.
Pokud se na domácí odstranění necítíte, svěřte se odborníkovi.
Pokud se vám mílie tvoří pravidelně, věnujte čas péči o pleť. Používejte peeling, zvláště chemický je velmi účinný, zasahuje do hlubších vrstev. Nepoužívejte minerální oleje, vytvoří na pokožce film, který se špatně vsakuje. Může pokožku „ucpat“ a napomoci vzniku mílie.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Pokud budete milie odstraňovat sami doma, nepropichujte je obyčejnou jehlou! Pořiďte si jehlu injekční – ta pokožku rozřízne, obyčejná jehla jen roztláčí, je to dost bolestivé a obvykle opravdu zůstává škaredý strup. Pokud máte milií víc, jděte raději na kosmetiku, z takové zanedbané milie vám může (ale nemusí, nechci strašit) narůst pod kůží pěkná koule a s tou už musíte na chirurgii.