My, netrpělivé matky, na diskusních serverech vcelku trefně titulované jako snažilky můžeme s hlubokou úctou poděkovat moderní vědě za takový přínos naší netrpělivosti jako jsou zázračné těhotenské a ovulační testy, které mají ve většině případů tu moc prozradit nám, jak si stojíme. Jejich použití se nám jeví jako vcelku triviální, často však dochází ze strany nezkušených testovatelek k určitým chybám. Co tedy je těhotenský a ovulační test a jak každý z nich používat?
Těhotenský test
Těhotenský test určuje těhotenství. Je schopen z moči změřit hladinu hCG, která se v počátku těhotenství neustále navyšuje. Testovat byste měla nejdřív v den očekávané menstruace, z ranní moči, protože to je hCG nejkoncentrovanější. Existuje několik druhů testů, které se liší svou citlivostí nebo i způsobem použití, proto byste si ideálně měla přečíst návod. Některé testy můžete počůrat přímo, ostatní musíte do moči na určitý čas ponořit a poté test položit na čistý, nesavý povrch. Pak odpočítáte dobu, za kterou by se měl výsledek objevit, a už víte, na čem jste. Ortel je jasný, jedna čárka = nejste těhotná, dvě čárky = jste těhotná, a to i v případě, že druhá (testovací) čárka je výrazně slabší.
Nejčastější chyby, kterých se ženy dopouštějí je příliš brzké testování, testování z jiné než ranní moči (ano, existuje určité procento žen a testů, které reagují stejně nebo lépe, ale rozhodně ne většina), určování výsledku po limitu testu.
Pokud máte v den očekávané menstruace test negativní, neházejte flintu do žita, test můžete za pár dnů opakovat a třeba se vytouženého miminka brzy dočkáte.
Ovulační test
Ovulační test určuje ovulaci. Možná vás to překvapí, ale občas (u některých žen často) může docházet k takzvaným anovulačním cyklům, kdy přestože dostanou menstruaci, ovulace neproběhla. Dámy, které chtějí počít dítě, si proto ovulačními testy zjišťují, zda ovulace probíhá a kdy, aby mohly kout železo ve správný čas.
Použití ovulačního testu se od těhotenského mírně liší. Ovulační test měří hladinu LH, která se zvyšuje právě těsně před ovulací. U většiny žen ovulace probíhá zhruba v polovině cyklu. Na internetu najdete tabulky, které vám poradí, v který den testování začít. Test neprovádějte z ranní moči, ale z kterékoliv během dne. Platí však pravidlo, že pokud si budete dělat více ovulačních testů za sebou, měly byste testovat zhruba ve stejný čas. Při ponoření testu a následném vyčkávání výsledku se rovněž řiďte pokyny na ovulačním testu. A nyní přichází to nejdůležitější. Ač pro potvrzení těhotenství stačila velmi slabá testovací čárka, u ovulačního testu je vše jinak. Ovulace během příštího dne nebo dvou proběhne tehdy, pokud jsou obě čárky stejně silné nebo pokud je testovací čárka sytější než kontrolní. Všechny ostatní výsledky by měly značit, že ovulace se nechystá. Nicméně existuje mezi námi spoustu šťastných maminek, kterým se na ovulačním testu nikdy dvě čárky stejně silné neukázaly.
Možná že jste jednou z těch, u které ovulace neprobíhá nebo přichází v neobvyklou část cyklu. V tom případě v zájmu jistoty a ušetření stovek vychozených za testy doporučujeme metodu měření bazální teploty k rozpoznání ovulace. Obecně se ovulační test koneckonců stejně považuje za mnohem méně spolehlivý než ten těhotenský.
A ideální, ač těžce naplnitelná rada pro všechny natěšené budoucí maminy? Naděje umírá poslední. Místo negativních příběhů se raději povzbuďte těhotenstvími, ve které nedoufali ani rodiče, ani doktoři.
Více článků najdete na portálu mamci.cz