Otřes mozku je nejlehčí formou poranění hlavy. Vzniká porucha mozkových funkcí způsobená úrazem. Stav se sám upraví, je ale nutné dodržovat léčebná opatření.
Náš mozek je chráněn před otřesy a vnějšími vlivy propracovaným systémem. Tvoří ho obaly v různých vrstvách a mozkomíšní mok. Otřes mozku postihuje, jak už sám název napovídá, mozek. Kůže ani kost nemusí být porušena. Poranění se řadí k lehkých a u většiny nemocných samo odezní, bez trvalých následků.
Jak k němu dochází
Otřes mozku je způsoben nárazem hlavy na podložku nebo úderem pohybujícího se tělesa do hlavy. Často k němu dochází při autonehodě, sportu nebo pádu z výšky.
Jak se projevuje
- bolest hlavy
- krátkodobá porucha vědomí s poruchou paměti
- zmatenost
- neschopnost si vzpomenout, co bezprostředně předcházelo úrazu
- motání hlavy
- po několika hodinách může dojít ke zvracení
- ztráta vědomí nebývá delší než 15 minut
- spavost
Jak se otřes potvrdí
CT ani magnetická rezonance nic neodhalí, ale spolu s RTG se využívají k vyloučení závažnějšího poranění. Podle samotných příznaků lékař pozná, že se jedná o otřes mozku. Pacienta by měl vyšetřit neurolog.
Léčba
Základem je klid na lůžku a pečlivé sledování, aby se vyloučilo krvácení do mozku. Pacient by neměl zatěžovat oči – dívat se na televizi nebo si číst. Zpočátku chůze pouze za doprovodu personálu. V případě bolestí hlavy se podávají analgetika.
Klidový režim by měl nemocný dodržovat alespoň 3 týdny, nesportovat, nezatěžovat se a nepřepínat.
Postkomoční syndrom je komplikace otřesu mozku, může se projevit hned po úrazu nebo v časovém úseku několika dnů. Projevuje se bolestí hlavy, poruchou soustředění, závratí, nespavostí, podrážděností, sníženou výkonností. Měl by odeznít do jednoho roku. Nemocný je výrazně omezen v běžném životě.
Otřes mozku není radno podceňovat, nedodržováním léčby si můžete přivodit vážné zdravotní komplikace.
Více článků najdete na portálu mamci.cz