Stejně tak jako se vaše dítě může stát terčem šikany ve škole, může se stát i terčem kyberšikany přes internet nebo mobilní telefon. Ano je to tak, a dokonce v dnešní době a u starších dětí převažuje ta druhá forma šikany. Jak ale dítě chránit, anebo mu pomoci, když už šikanováno je?

Co je kyberšikana

Kyberšikana je jakákoliv forma agresivního či nepřátelského chování, která se realizuje přes internet (počítač, chytrý telefon, tablet) nebo formou sms či volání přes mobilní telefon. Může jít o vyhrožování, ponižování, zesměšňování, sdílení zesměšňujících fotografií či videí apod.

Co byste měli dětem vysvětlit před používáním internetu

Možná se vám zdá, že děti jsou stejně ve všem napřed a že jim nemáte co sdělit. A tak všechno necháváte na škole a na učitelích informatiky. Nevzdávejte to však tak lehce. Spoustu věcí jim můžete sdělit z vlastní zkušenosti, např.:

  1. Neuvádějte o sobě všechny informace (přesné jméno, adresu, telefonní číslo, anebo to, kdy přesně odjíždíte na dovolenou) – tyto informace nemůžete sdílet se všemi uživateli internetu, protože jsou velmi dobře zneužitelné. Některé informace raději neuvádějte vůbec, jiné jen ve skupině přátel.
  2. Nereagujte na podezřelé e-maily a zprávy ve vyskakovacích oknech. Tyto zprávy se sice mohou chovat, jako by pocházely od věrohodného uživatele, ale jejich cílem je jen vylákat informace či hesla.
  3. Naučte děti chránit si obsah silnými hesly. Silné heslo obvykle znamená kombinaci velkých a malých písmen, čísel, popř. i interpunkčních znaků. Není dobré mít pro všechny účty stejné heslo. A také není dobré si hesla ukládat do prohlížeče.
  4. Nesdílejte erotické fotografie a videa. Ano, náctileté děti už nejsou děti, takže s nimi proberte včas i toto téma. Všechny erotické fotografie a videa jsou totiž velmi lehce zneužitelné a potenciální oběť dost vydíratelná. A to, co jednou dáte na internet, se bohužel jen těžko smazává.

A co když se dítě stane terčem kyberšikany

Pak situaci nezlehčujte a nemyslete si, že kyberšikana je méně závažná než fyzická šikana. Mnohdy tomu bývá právě naopak, dítě je zahanbeno a zesměšněno před mnohem více vrstevníky, uživateli atd. a v jeho očích a pocitech je všechno ještě mnohem horší. Obsah sdílený na internetu se těžko maže. Oběť kyberšikany má pocit, že sdílený obsah už viděl „celý svět“. Navíc kyberšikana může probíhat nepřetržitě, když je dítě on-line.

Poraďte se s odborníky nejen na kyberšikanu, ale i s psychologem. Nedávejte vinu dítěti, spíše se snažte mu pomoci a všemožně jej podpořit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno