Otřes mozku je nejlehčí formou poranění hlavy. Vzniká porucha mozkových funkcí způsobená úrazem. Stav se sám upraví, je ale nutné dodržovat léčebná opatření.

Náš mozek je chráněn před otřesy a vnějšími vlivy propracovaným systémem. Tvoří ho obaly v různých vrstvách a mozkomíšní mok. Otřes mozku postihuje, jak už sám název napovídá, mozek. Kůže ani kost nemusí být porušena. Poranění se řadí k lehkých a u většiny nemocných samo odezní, bez trvalých následků.

Jak k němu dochází

Otřes mozku je způsoben nárazem hlavy na podložku nebo úderem pohybujícího se tělesa do hlavy. Často k němu dochází při autonehodě, sportu nebo pádu z výšky.

Jak se projevuje

  • bolest hlavy
  • krátkodobá porucha vědomí s poruchou paměti
  • zmatenost
  • neschopnost si vzpomenout, co bezprostředně předcházelo úrazu
  • motání hlavy
  • po několika hodinách může dojít ke zvracení
  • ztráta vědomí nebývá delší než 15 minut
  • spavost

Jak se otřes potvrdí

CT ani magnetická rezonance nic neodhalí, ale spolu s RTG se využívají k vyloučení závažnějšího poranění. Podle samotných příznaků lékař pozná, že se jedná o otřes mozku. Pacienta by měl vyšetřit neurolog.

Léčba

Základem je klid na lůžku a pečlivé sledování, aby se vyloučilo krvácení do mozku. Pacient by neměl zatěžovat oči – dívat se na televizi nebo si číst. Zpočátku chůze pouze za doprovodu personálu. V případě bolestí hlavy se podávají analgetika.

Klidový režim by měl nemocný dodržovat alespoň 3 týdny, nesportovat, nezatěžovat se a nepřepínat.

Postkomoční syndrom je komplikace otřesu mozku, může se projevit hned po úrazu nebo v časovém úseku několika dnů. Projevuje se bolestí hlavy, poruchou soustředění, závratí, nespavostí, podrážděností, sníženou výkonností. Měl by odeznít do jednoho roku. Nemocný je výrazně omezen v běžném životě.

Otřes mozku není radno podceňovat, nedodržováním léčby si můžete přivodit vážné zdravotní komplikace.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno