Obezita je v dnešní době velkým fenoménem a poměrně hojně probíraným tématem. Není divu. Batole, které má na ručkách či nožkách krásné faldíky, časem dozraje do předškolního věku, kde už větší bříško nebo sem tam špíček není příliš chvályhodný a hlavně, samotné děti pak bývají terčem posměchu. Dětí nad 10 let bojuje s obezitou přibližně 15%, což představuje docela velké číslo, pokud si uvědomíme, že za stravu takto malých dětí zodpovídají ve velké míře stále ještě rodiče. Ono je sice snadné dát dospívající slečně ke svačině koupenou sladkou tyčinku, oproti doma připravenému pečivu se šunkou a sýrem. Ale stojí těch pár minut ušetřeného času, který zabere příprava kvalitní svačiny, za někdy i celoživotní trápení?
Obezita je multifaktoriální problém
Nadváha, doslova, znamená poruchu energetické bilance provázené zvýšeným ukládáním tuků v organismu. Jak všichni ví, jde o civilizační nemoc, na jehož vlivu se podílí mnoho příčin. Z velké části jde o dědičnost, takže pokud je někdo z rodiny obézní, šance, že dítě bude štíhlé, je celkem mizivá, ale ne nemožná. Jako další z faktorů se přidávají stravovací návyky a vůbec konzumace nezdravých jídel. Není-li v rodině zvykem jíst spolu alespoň domácí večeře, pokud možno nesmažené a netučné, je opět o krok blíž k citlivému problému.
Nedostatek pohybu a s ním spojený malý energetický výdej je dalším polínkem do nepříjemného ohně nadváhy. Ale nemusí jít nutně jen o problémy životního stylu, často nadváhou mohou trpět děti se sníženou funkcí štítné žlázy (tzv.hypothyerosou), případně i tací, kterým byla diagnostikována porucha centrálního nervového systému, ať už nádor v mozku, chronické záněty nebo bulimie. Samotné přejídání ale, především u dětí v dospívání, nemusí souviset ani s nemocí či špatnou životosprávou. Velmi často bývá totiž na vině narušená psychika, nízké sebevědomí, neúnosná rodinná konstelace či problémy ve škole. Dítě neví, jak s problémy pracovat a jak je řešit, a proto se uchyluje k největšímu zlu, kterým je právě destrukce vlastního těla. Bývá to podvědomá reakce na danou situaci, ve které se cítí odmítán, psychicky či fyzicky trestán a ponižován. Jídlem si poté dítě „spraví“ náladu a připadá si alespoň na chvíli lépe. Pomoc psychologa je v takovém případě naprosto nezbytná.
Nadváha nemusí být vždy vidět…
Většina lidí se mylně domnívá, že pokud dítě trpí nadváhou, je každé kilo vidět. U menších dětí to pochopitelně viditelné je, stupeň nadváhy se hodnotí podle kožní řasy, která se měří na břiše, když si dítě stoupne. Je-li kožní řasa větší než 5 cm, jedná se o nadváhu. Jak již ale bylo řečeno, právě u dětí v dospívání, nemusí být na první pohled poznat vůbec nic. Volné oblečení jim dovolí skrýt každé kilo navíc, pokud ještě k tomu nemá rodič přehled o tom, co dítě celé dny jí, nebo jestli vůbec něco sní, bývá potom o to těžší probuzení do smutné reality.
Existuje řešení?
Vždy bývá lepší prevence, než samotná léčba. Myslete na případné potíže již v období kojeneckém, a pokud můžete, alespoň rok vytrvejte u kojení. Je dokázáno, že kojené děti mají nižší sklon k obezitě, než ty ostatní. Jedná-li se o obezitu již většího dítěte, zaměřte se na jeho denní režim. Nutný je dostatek tekutin, alespoň 1,5 litru. Dodržujte u dítěte dietní omezení, bývá to mnohdy těžké, ale naprosto nežádoucí jsou sladká tučná jídla či slazené nápoje, po 17hod. hlídejte, aby dítě nepilo nic sladkého a v omezeném množství pojídalo pouze ovoce či zeleninu. Je nutné jídlo rozdělit do 5 menších porcí za den a pravidelně se hýbat. Co je však naprosto nejdůležitější, je pozitivní psychická podpora a motivace. Pokud dítě pocítí oporu, skutečnou pomoc, přijetí a lásku, dokáže zázraky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz