Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má svoji původní domovinu daleko, až u břehů Středozemního moře, ale u nás se jí daří také velice dobře. Její pozitivní účinky se využívají především při potížích se zažíváním či v období klimakteria, účinně bojuje proti návalům a dokonce se užívá ke zpomalení zrádné Alzheimerovy choroby. Pro své výborné účinky se využívají především listy, které mohou sloužit i jako koření v kuchyni.
V žádné domácí lékárničce nesmí chybět…
Šalvěj lékařská neoplývá pouze výše zmíněnými vlastnostmi, její využití je širšího charakteru, proto je velmi žádoucí, aby každý běžný smrtelník měl její účinky doslova na dosah ruky. Jedním z nejdůležitějších účinků je schopnost antibakteriálního působení, která se využívá především jako kloktadlo při nemocech dutiny ústní či bolestech krku. Hodí se také na bolavé, zánětem protkané zuby či dásně, je nenahraditelná při paradentóze. Pokud jste právě po nepříjemné extrakci zubu, denně si ústa tímto skvostem vyplachujte a nebudete potřebovat žádná antibiotika, jelikož šalvěj se postará o rychlé hojení i nekomplikovaný průběh. Máte-li problémy s akné nebo jiné kožní neduhy, obklady ze šalvěje pleť či kůži krásně pročistí, vydezinfikují a zbaví nečistot i jiných problémů. Pokud vás trápí šupinatá vlasová pokožka plná lupů, doporučuji použít nálev, kterým si oplachujte již umyté vlasy. Lupy by měly zmizet a jako bonus získáte zářivější a intenzivnější barvu vašich vlasů.
Používat ji lze i vnitřně, jen pozor na dávkování!
Klimakterium, a s ním spojené nepříjemné pocity, pomůže zvládnout čaj ze šalvěje. Dále napomáhá proti nočnímu pocení, při pracovním vypětí či stresu. Máte-li doma malého kojence, kterého byste už ráda odstavila a on se ne a ne odnaučit, zkuste popíjet šalvějový čaj. Působí totiž proti tvorbě mateřského mléka. Co se týče žaludečních potíží, funguje jako výborné karminativum, čili bylinka proti nadýmání, dále jako cholagogum, tedy pomáhá zvyšovat tvorbu žluči, což má za následek lepší a snazší trávení. Jak je vidět, účinků má mnoho, ale pozor na dávkování. Právě u vnitřního užití dbejte na jeho správnou dávku, v žádném případě dávky nezvyšuje a nepoužívejte dlouhodobě. Jste-li těhotné, nepoužívejte šalvěj vůbec, stejně tak se šalvěji vyhněte, trpíte-li epilepsií. Šalvěj totiž obsahuje vyšší dávky thujonu, díky němuž by vyšší podání mohlo mít negativní účinky.
Domácí pěstování
Šalvěj lze běžně pořídit buď v lékárně či v obchodech se zdravou výživou,. Především ve formě čajů, tinktur, ústních vod či mastí. Pokud však chcete mít svůj, doma vypěstovaný, malý zázrak, pro jeho sadbu si připravte lehce zásaditou půdu, na kterou bude celý den svítit slunce. Má totiž ráda suchá a slunná místa. Semena zasejte na jaře nebo v létě do květináčů o průměru cca 8 cm, ve kterých je necháte celý rok v klidu růst. Až následující rok vysaďte již vzrostlé sazenice do venkovního prostředí. Jakmile šalvěj odkvete, tak rostlinku prořežte, aby si zachovala svůj původní tvar. Chcete-li darovat sousedce či někomu z rodiny kousek své zahrádky, nejlépe v létě se dá množit bylinnými řízky. Sklizeň šalvěje je nejvhodnější v létě, těsně před tím, než začne kvést. Celá rostlinka je asi jeden metr široká a zhruba 90 cm vysoká. Jedná se o stále zelenou trvalku, která v létě navíc kvete do modra zbarvenými květy.
Využití šalvěje lékařské je natolik široké, že si určitě vybere každý. A pokud vás nepřesvědčil ani jediný její účinek, zkuste ji využít jako mastičku při ošetření malých ranek či škrábnutí. Antiseptické a antibakteriální působení zacelí celou ránu rychle a bez komplikací.
Více článků najdete na portálu mamci.cz