Je to méně pravděpodobné než u dospělého, ale zánětem slinivky břišní opravdu mohou trpět i děti. Poznáte to většinou podle úporných bolestí bříška a dalších symptomů. Nezbytná je hospitalizace a podávání tekutin i výživy nitrožilně. Dobrou zprávou je, že všichni pacienti, pokud mají zánět slinivky břišní, se zcela uzdraví.

Co je pankreatitida čili zánět slinivky břišní

Akutní pankreatitida čili zánět slinivky břišní je onemocnění, které může vzniknout na základě prodělaného virového zánětu, při pohmoždění bříška, po léčbě kortikoidy nebo při některých metabolických problémech.

Jak se projevuje

Typickým projevem je bolest bříška, nevolnost, zvracení, ztuhnutí bříška, zrychlený tep i dech, nervozita až agresivita, bledost v obličeji a horečka.

Hospitalizace

Protože je třeba akutní zánět léčit zejména podáním dostatku tekutin a výživy nitrožilně, vždy je nutná hospitalizace. Další léčba pak spočívá ve změně životosprávy – dítě by mělo jíst mnoho bílkovin, vitamínů A, B, C, D a K, naopak by mělo omezit či zcela vynechat cukry, živočišné tuky a alkohol (ten by měl být samozřejmostí). Někdy je nutné podávat antibiotika či léky proti bolesti.

Vyšetření

Konečné (stejně jako počáteční) vyšetření provádí ošetřující lékař, a to odběrem krve, ultrazvukem, popř. CT nebo CRP testem. Dítě je propuštěno z nemocnice zcela zdravé.

Další život po akutním zánětu slinivky

Aby nedocházelo k dalším akutním zánětům slinivky, je dobré zůstat na čas u výše uvedené diety, popř. podpořit slinivku různými bylinkami. Hodí se čaj z mateřídoušky, kořene čekanky, kořene pampelišky a květů měsíčku lékařského. Bylinky se vylouhují ve vroucí vodě asi 15 minut, čaj se pije přecezený, zchladlý, po doušcích 1 šálek denně po dobu 14 dnů.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno