Máte doma batole a už jste tak trochu unavená z toho věčného stavění komínů, vláčkodráh a uspávání a krmení plyšáků. Navíc byste ráda, aby se dítě rozvíjelo nejen motoricky, ale také kognitivně. Žádné strachy, děti od dvou let, některé dokonce od roku a půl, už zvládají hry a aktivity, u kterých se tak úplně nemusíte nudit ani vy. Jaké jsou hry vhodné pro rozvoj inteligence vašich dětí?

  • Pexeso

S mladšími dětmi můžete využít variantu obráceného pexesa. To znamená, že otočíte třeba 8, 10 nebo 12 kartiček obrázkem vzhůru a váš bystrý potomek hledá stejné obrázky. Časem můžete klidně přejít na klasickou variantu. V knihkupectví nebo hračkářství můžete koupit také speciální pexesa, kdy děti vždy hledají dvě kartičky, které k sobě patří (např. protiklady nebo zvířátka a jejich domečky).

  • Domino

Starší děti zvládnout klasickou variantu, s těmi malinkými můžete opět rozložit dominové kostky obrázky vzhůru, vysvětlit princip hry, tzn. že je třeba k sobě přiložit vždy dva stejné obrázky, a zábava může začít.

  • Člověče nezlob se s obrázky

V obchodech celkem snadno seženete variace na Člověče, nezlob se pro děti, které ještě neumějí počítat. Na herním plánu i kostce jsou obrázky. Který obrázek dítěti padne, na to políčko posune svou figurku.

  • Bingo

V posledních letech jsou na trhu dostupné různé alternativy her bingo nebo loto již pro batolata. Mají před sebou nějaký obrázek a zjišťují, jestli se vylosované předměty vyskytují přímo na jejich obrázku.

  • Klasické stolní hry v provedení pro děti

Carcassonne, Dobble, Cink – všechny tyto kultovní hry výrobci nabízejí rovněž v provedení pro děti, přičemž si na docela slušné úrovni můžete zahrát také vy dospělí.

  • Nálepkové knížky

Hit posledních let, který koupíte v každém knihkupectví. Knížka s určitou tematikou obsahuje obrázky s prázdnými místy, na které je třeba nalepit odpovídající nálepku. Jediná nevýhoda je, že až všechny nálepky dítě vylepí, už ho nejspíš kniha nebude příliš zajímat.

  • Motanice

Didaktická pomůcka, jejíž princip spočívá ve spojování dvou souvisejících obrázků provázkem. Většinou osloví až o něco starší děti, ale je možné najít také varianty pro nejmenší.

Kromě výše zmíněných tipů patří mezi oblíbenou zábavu soustředěnějších, klidnějších dětí ještě puzzle nebo vkládačky. Zkusit můžete ale prakticky všechno, co vás napadne. Děti nás často dovedou svými schopnostmi pěkně překvapit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno