Jako maminka si jistě všímáte, co vaše dítě jí. Dáváte ale stejný pozor i na to, co pije? Provedeme vás nástrahami vhodných a nevhodných nápojů pro malé děti.

Pití je důležité

Pití je důležité jak pro dospělé jedince, tak pro děti, kojence a batolata nevyjímaje. Zatímco kojenec přijímá téměř veškeré tekutiny v mateřském mléce, batole již potřebuje pít i něco jiného. A zatímco dospělý člověk by měl vypít cca 2 litry tekutin denně, u batolete je to cca 1 litr (plus minus, také podle váhy a věku).

Voda

Jednoznačně nejlepším nápojem pro lidský organismus vůbec je pramenitá voda. Batole by mělo pít vodu neperlivou, maximálně jemně perlivou (aby organismus nezatěžovaly bublinky), anebo ještě lépe vodu označenou jako kojenecká – v tomto případě se nemůžete splést.

Minerálky

Pro batole můžete vybírat i minerálky, ovšem takové, které jsou vhodné pro dětský organismus. Rozhodně by neměly být slané (tj. s vyšším obsahem sodíku). Pokud si nejste svým výběrem jisti, určitě kontaktujte svého pediatra a poraďte se s ním.

Bylinné čaje

Z bylinných čajů vybírejte ty, které jsou vhodné pro děti. Určitě nic nezkazíte meduňkovým či heřmánkovým čajem, ale třeba šalvěj je pro děti naprosto nevhodná.

Mléčné nápoje

Z mléčných nápojů jsou vhodné zakysané nápoje, kefír a nápoje s bifidogenními kulturami. Ovšem pamatujte na to, že mléčné nápoje jsou poměrně tučné, a tak se řadí spíše mezi jídla než pití, neměly by tedy tvořit převážnou část nápojového jídelníčku vašeho děťátka.

Jak je to džusy

Samotné džusy by mohly překyselit dítěti žaludek. Ovšem džus zředěný 1:1 s vodou se občas doporučit dá.

Co je naopak zcela nevhodné

Zcela nevhodné pro malé děti jsou: slazené nápoje, slazené minerálky, nápoje obsahující kofein (káva, černý čaj) a samozřejmě alkohol (a to i pivo nebo vinný střik v malém množství).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno