Co je tohle za otázku, říkáte si asi v duchu. Ale ruku na srdce, jste si určitě jistí, že okna myjete správně? Nezůstávají vám na nich šmouhy? A kdy je vůbec myjete?

Vybrat správné počasí

Nejdůležitějším krokem k mytí oken bude vybrat to správné počasí. Příliš silné slunce způsobuje, že veškeré prostředky na mytí oken rychle na skle zaschnou a budou vidět šmouhy. Za deště se okna vůbec nedají mýt, protože by na nich byly hned vidět kapky. Za mrazu zase tekutiny na sklech mrznou, nemluvě o tom, že budete mít zničené ruce. Takže: ideální počasí je pod mrakem, bez deště a větru.

Kdy mýt okna v rámci ostatního úklidu

Tady jednoznačně platí, že okna byste měli umýt jako první a veškerý ostatní úklid nechat až po této činnosti. Mytím oken si totiž nakapete na podlahu, rozvíříte prach atd. Pokud se ovšem chystáte na celkovou rekonstrukci domu, renovaci oken nebo malování či tapetování, pak samozřejmě myjte okna až po dokončení těchto velkých prací.

Jak správně postupovat

  1. Nejdřív záclony a závěsy – pokud máte na oknech záclony, či dokonce závěsy, pak je sundejte jako první a dejte prát na vhodný program do pračky. Jelikož záclony by se neměly skládat a jsou docela velké, takže je těžko někam pověsíte, budete je po vyprání věšet rovnou na jejich původní místo, kde doschnou a pěkně se vyvěsí.
  2. Žaluzie – než se vrhnete na samotné okno, je potřeba umýt žaluzie, které bývají zaprášené a mastné. Existuje na ně mnoho přípravků, horší je to se samotným mytím. Jakmile je máte umyté, nechte je uschnout a vytáhněte, abyste se dostali ke sklu.
  3. Rámy a parapet – ještě dříve, než budete mýt sklo, otřete hadříkem namočeným v mýdlové vodě rámy a parapet, bývají také více špinavé než skleněné plochy.
  4. Sklo – nakonec umyjte prostředkem vhodným na okna (ne na nádobí) sklo a klidně dvakrát. Když do vody na mytí skel přidáte ocet, budou se vám později lépe leštit.

Jak dosáhnout toho, aby na oknech nebyly šmouhy

Existuje několik osvědčených triků: Za prvé si můžete pořídit stěrku, která setře zbytky vody z oken zcela bez šmouh – vyplatí se při velkém počtu oken, nebo pro francouzská okna apod. Přidáním octa nebo šamponu do vody na mytí oken a následným vyleštěním utěrkou z mikrovlákna se také zbavíte šmouh. Okna můžete doleštit novinami jako naše babičky, to už je pracnější – ale zase spálíte hodně kalorií a ne nadarmo se říká, že práce v domácnosti vydá za tělesné cvičení…

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno