Tyto malí šediví motýlci vypadají na první pohled nevinně, pravdou však je, že se s chutí pouští do veškerých druhů potravin ve vaší spíži a znehodnocují je. Jsou tak noční můrou každé hospodyňky. Kde se moli berou? Do domu se moli dostanou velice snadno – můžou přilétnout větracími šachtami od sousedů a nebo si je klidně můžete přinést z obchodu v potravinách.
Je to tak prosté, až se zdá, že se proti tomu, aby se dostali do vaší domácnosti, nedá zabránit. Jako prevenci však doporučuji si každý nákup pořádně prohlédnout, než ho uložíte do spíže k ostatním potravinám. Sypké věci, jako je mouka, neváhejte pro jistotu prosít přes sítko. Je to otravná a zdržující činnost, ovšem věřte, že se vám vyplatí. Jídlo napadené moli totiž můžete rovnou vyhodit.
Prevence
Pořiďte si uzavíratelné skleněné či plastové nádoby. Do těch uschovejte potraviny, aby se k nim mohli nemohli dostat. Zapomeňte na papírové nebo igelitové pytlíky, s těmi si mol hravě poradí – bez problému je prokousne a už má vyhráno. Jako další preventivní opatření vnímám časté vymývání skříní s jídlem.
Zahlédla jste mola – co teď?
Okamžitě vytáhnout všechny potencionálně napadené potraviny, řádně je prohlédnout a zkontrolovat. Vše napadené samozřejmě ihned vyhodit. Skříně vykliďte a umyjte, následně do nich dejte tzv. mololapky, které by měly tyto nežádoucí návštěvníky zlikvidovat. Nejlepší obrana proti molům je útok.
Babské rady
Věříte, že naše babičky všechno věděly nejlépe? Pak jsou tyto rady právě pro vás. Vyzkoušejte jejich triky a přesvědčte se, že skutečně fungují. Jedna z nejznámějších babských rad na boj proti molům je levandule. Moli levanduli prý přímo nesnáší. Na odpuzování molů použijte sáčky / pytlíčky se sušenými květy a nezapomínejte je často měnit. Podobnou službu prý ale udělá i bobkový list, rozmarýn, skořici či hřebíček…
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Suším si byliny v dílničce, kde mám i potraviny oddělené od dílničky částečně dřevěnou stěnou. Výše jmenované byliny mi tam visí také včetně Levandule. Letos před létem jsem se tam s moly poprve setkala, takže zjistit co je to za motýla a co s ním, bylo to hrozné, byli všude i v sušeném ovoci, usušených růžích uzavřených v šroubovacích sklenicích – hnus.. Babsá rada zabrala. Všechno umýt, následně umývat OCTOVOU VODOU. A už to budu dělat stále, je mě z nich špatně ještě teď…..
Staci kolecko pomerancu, do neho zapichat par hrebicku, povesit a jste zarucene bez molu
Miluju levanduli a její vůni a díky ní i vaňavé prádlo.
Ale zrovna dnes jsem se dočkala opravdu životního šoku – ve skříních mám prodyšné hezké sáčky z organzy se sušenou levandulí, pro vůni i právě proti molům. O jeden sáček jsem zavadila, levandule se začla trochu sypat a čok – co nevidím – v sáčku nekolik děr a vevnitř se hýbali 2 živí dospěli moli, které jsem hned zamáčkla a pak jsem uviděla i pár miniaturních larev. Prostě šok. Levandule vypěstovaná na vlastní zahradě, pěkně usušená a ještě voňavá (ve skříni jen asi rok). Nevím co si ám o tom myslet. S hrůzou budu večer prohlížet ve skříních uložené prádlo, oblečení …