Tomu, že děti nosí čáp či vrána dnes už nevěří ani žádné dvouleté dítě, natož 10letý školák. Každé dítě si všimne, že žena, co čeká miminko, má větší bříško, což logicky spouští lavinu otázek. A nejde jen o těhotenství či porod. Nechtěně zapomenutý tampon či menstruační potřeby v koupelně děti také nenechají klidnými, a to nemluvím o situaci, kdy se „omylem“ přikradou do ložnice, když jste s partnerem v nejlepším. Je tedy na nás dospělých, abychom nestrkali, při intimních otázkách svých dětí, hlavu do písku, ale úměrně věku po pravdě odpovídali. Kdy tedy začít mluvit s dětmi o sexu?

Kdy se začít bavit o sexu?

Nejvhodnější doba je tehdy, když se dítě začne samo ptát, tedy někde mezi 7 – 9 rokem života. Tehdy bývají připravené se dozvědět pravdu a stojí o ni. Záleží na psychickém vývoji dítěte, dívky jsou v tomto ohledu zvídavější, chlapci se pídí o něco později. Ale jisté je, že obě pohlaví zajímají stejné věci. Jak se rodí děti, proč chlapci mění hlas, proč rostou dívkám ňadra a proč je dívka i chlapec „tam dole“ každý jiný.

Mnoho otázek, na které sice někdy nebývá snadné odpovídat, ale nebojte se toho. Vždy je lepší podat alespoň základní informace, než říci: “Na to jsi ještě malý“. Tím akorát vychováte človíčka, pro kterého bude intimita v budoucnosti velký problém, a který se bude ještě v 17letech červenat při pohledu na obrázek nahé ženy.

Máte doma chlapce?

Chlapci jsou od přírody zvídaví a rádi zkoumají každý nový detail. Nebude je možná tedy tolik trápit, jak se dítě dostalo do maminčina bříška, ale zajisté je zaujme bílý „špalíček“, co připomíná vhodný náboj do jejich střílečky. Otázkou „Na co to je?“ se nenechte zmást a po pravdě odpovězte. Nemusíte při tom používat zrovna anatomický atlas a složitě vysvětlovat hormonální cykly ženy, ale ve stručnosti mu sdělte, že proto, aby jednou mohla mít žena děti, ji příroda „obdařila dárečkem“ v podobě každoměsíčního krvácení. Krvácení nebolí, není ani nepříjemné, netrvá ani zvlášť dlouho, jen je prostě nutné při těchto dnech používat různé pomůcky, a jednou z nich je i líbivě vypadající „náboj“.

Je dobré zvolit údobí, kdy se chlapci ještě příliš nestydí. Jakmile tuto dobu propásnete, pak bude komunikace obtížnější. Celý rozhovor bude mladému chlapci lehce proti srsti, bude se možná chtít zeptat na spoustu věcí, ale bude mu to prostě nepříjemné.

Máte doma dívku?

Děvčata se dříve a více zajímají především o těhotenství a následný porod dítěte. Není nutné složitě popisovat, jak se spermie zanořuje do vajíčka, oplodní ho, čímž vznikne nový život. Úplně postačí, pokud krátce popíšete, že pro to, aby vzniklo miminko v maminčině bříšku, musí tatínek svůj penis vložit do maminčiny pochvy. Pokud máte jisté obavy, že to úplně nezvládnete, existují, jako pomůcky, různé obrázkové knihy či příručky. S jejich pomocí bude vysvětlování možná o něco lehčí a pochopitelnější.

Hlavně se nebojte a nestyďte o čemkoli mluvit. Pro malou dívenku jsou to důležitá fakta, a díky rozpoznané pravdě se naučí v budoucnu zodpovědnosti. Děti, které znají celou problematiku sexu, antikoncepce i možných rizik, bývají mnohem zodpovědnější při svých prvních sexuálních zkušenostech a případnému nechtěnému těhotenství snáze předcházejí.

Důležité je přijetí intimity

Nejdůležitější, co se sexuální výchovy týče, je přijetí své sexuální role a intimity jako takové. Nutné je, aby děti věděli, jak vypadají jejich rodiče, když nejsou oblečení, aby poznali rozdíl a zároveň, aby pochopili, že nahota je naprosto přirozená součást života. Jistě, že před sebou nebudete chodit nazí, ale nemusíte se zamykat v koupelně při večerní hygieně a nemusíte při převlékání chodit do jiné místnosti. Díky tomu děti pochopí, že intimita je součástí života a není potřeba se za nic stydět. Tímto způsobem i rychleji dospějí, nebudou mít problémy navázat plnohodnotný partnerský vztah. Vyrostou z nich lidé, co si váží sami sebe, ale i ostatních.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno