Je dokázané, že sourozenci, rodiče a v podstatě jakýkoli mezilidský vztah do jisté míry formuje naši povahu a rysy naší osobnosti. Rodina má pak zdaleka největší vliv na náš charakter
Přirozeně mají mladší a starší sourozenci zcela jiné postavení v rodině. Z toho důvodu také prochází odlišným rozvojem osobnosti. Mladším sourozencům se obvykle dostává obrovského množství pozornosti. Starší je ve většině případů nucen situaci přihlížet, a především se s ní smířit. Nelze objektivně posoudit, která z těchto pozic je pro život výhodnější, protože každá z nich má své pro a proti.
Jaké jsou výhody sourozeneckých vztahů
Na výhody sourozeneckých vztahů poukázala také nedávná kanadská studie, která se zabývala zkoumáním vztahu 452 sourozeneckých párů mezi 18 měsíci a 4 lety. Výsledky dokazují, že u starších sourozenců se po narození mladšího sourozence významně zvýšila jejich úroveň empatie. Přestože u starších dětí jsou tyto projevy prokazatelnější, do jisté míry jsou přirozené. Vy sama si toho můžete všímat především v momentech, kdy se s jedním ze sourozenců nejedná fér, nebo jim někdo ubližuje.
Ať tak či onak, maminky mohou mít větší klid na duši, protože i přestože to vypadá, že se děti neustále „kočkují“, provokují a hádají, doopravdy si ve pouze obhajují svou pozici. Především si pěstují vztah, který pro ně bude v jejich životě představovat odrazový můstek pro další interakce s ostatními lidmi. Nebuďte na ně tedy tak přísná, a nechte je, ať se v rámci možností „vyřádí“. V budoucnu vám za to poděkují.
Více článků najdete na portálu mamci.cz