Mízní systém: Už jste to možná někdy od někoho, slyšeli. „Neproudí ti správně míza v těle, máš bloky, proto jsi stále nemocná…“ Pravděpodobně hodná kamarádka, všímavá kolegyně z práce nebo osobní lékař, ke kterému jste si přišla již počtvrté za dva měsíce pro balení antibiotik. Co to vlastně ta míza je, kde je uložena, kudy proudí, a proč tak neodbytně, ruku v ruce, kráčí s naší imunitou?
Mízní systém
Na počátku všeho, na jakémsi vrcholu ledoborce je cévní soustava. Ta se dělí na cévy krevní, tedy žíly, tepny a vlásečnice. A potom právě na cévy mízní. V cévách krevních proudí krev, v cévách mízních logicky míza. Míze je tekutina, která se přefiltruje z vlásečnic a tvoří se z tkáňového moku. Celý začarovaný systém funguje tak, že krev, respektive její část – plazma, se přefiltrovaná dostává do mezibuněčných prostor, kde se tvoří tkáňový mok. Množství tohoto moku v organismu je asi 10,5 litru. Určitá část moku je odváděna zpět do vlásečnic, ze kterých vlastně vznikl a z další části se tvoří míza. Ta je odváděna z mezibuněčných prostor mízními vlásečnicemi, ty se postupně zvětšují a sílí v mízní žíly a mízní tepny.
Míza? Důležitá součást tělních tekutin
Míza neboli lymfa, je bezbarvá tekutina. I když se občas zabarví do běla, je to jen tehdy, pokud obsahuje tuky. Od krevní plazmy se liší tím, že obsahuje ony bílé tukové kapénky a také velké množství bílých krvinek, které velmi úzce souvisí s imunitou a odolností organismu.
Míza je neskutečně důležitá. Odstraňuje z těla zplodiny metabolismu a podílí se na obranyschopnosti organismu. Jak již bylo řečeno, nejmenší mízní cévy jsou mízní vlásečnice, které se spojují v mízní cévy, na kterých se objevují mízní uzliny.
Právě o těch jste určitě měli možnost slyšet, mají fazolovitý tvar, různou velikost a uvnitř je velké množství lymfocytů neboli bílých krvinek. Mízní uzlina v těle působí jako filtr a zadržuje částice, které procházejí mízou (bakterie, části rozpadlých buněk nebo také buňky nádorové). Zvětšením uzliny většinou tělo volá o pomoc.
Mízní uzliny najdete kdekoli na těle
Většina orgánů v těle má v těle typicky uložené seskupení mízních uzlin. Pro horní končetinu jsou uzliny seskupené v podpaží, dolní končetiny mají skupinu uzlin v tříslech, uzliny pro hlavu a krk najdete pod dolní čelisti na krku nebo za uchem. Typickým projevem angíny či probíhajícího zánětu v těle je právě zduření a zvětšení mízních regionálních uzlin. Pro lékaře to bývá pomocný signál v léčbě nemoci, pro dotyčného může jít o zdvižený varovný prst, kterým mu organismus říká, že jeho mízní systém nepracuje úplně na výbornou. Pro znovuobnovení průtoku mízy v těle slouží několik druhů technik, které dopomáhají k obnově a nastartování správné imunitní odpovědi organismu.
Mízní orgány
Mezi typické mízní orgány, které jsou nadupány lymfocyty od „sklepa až po půdu“, patří slezina a brzlík. Slezina je orgán vytvořený z lymfatické tkáně, který je uložený v levém podžebří a žaludku. Jeho zásadní funkcí je odbourávání červených krvinek, je zásobárnou krve a obsahuje velké množství krvinek bílých. Tím je velmi důležitý pro obranyschopnost organismu. Navíc, v případě poranění, jde o vážný stav, jelikož díky zásobám krve, které v sobě nese, bývá největším problémem velký krevní únik. Proto je velice často nutné, dojde-li k poranění sleziny, zásobovat tělo takřka okamžitě vhodnou transfuzí.
Dalším orgánem, který patří k mízním orgánům, se řadí brzlík. Jde o laločnatý orgán, který je uložený za hrudní kostí. Asi ve dvou letech dosahuje největší velikosti a poté se zmenšuje. V období puberty úplně zaniká a bývá nahrazen tukovým vazivem. V období dětství a dospívání je důležitý pro tvorbu T – lymfocytů, což je druh bílých krvinek, které jsou schopny produkovat protilátky proti cizím látkám v organismu. Tím organismus chrání před nemocemi a záněty.
Chcete-li být zdraví a neprokašlat či neprokýchat každé podzimní či zimní měsíce, obrňte se zdravým mízním systémem a nemoc nebude mít šanci.
Více článků najdete na portálu mamci.cz