Přespávání u kamarádů: Čím jsou děti starší, tím více touží po dobrodružství a tím více také chtějí být se svými kamarády – nejen ve škole, ale i mimo školu, navštěvovat se doma a také u kamarádů přespávat. Kdy jim to dovolit, jaké podmínky dodržet a jak přizpůsobit přespávání introvertnímu a extrovertnímu dítěti?

Kdy mohou děti přespávat u kamarádů

Základem je, aby děti byly již samostatné, v době přespávání zdravé, a aby samy chtěly u kamaráda přespat. Vy byste pak měla znát rodiče kamaráda, mít na ně kontakt pro případ, že by se něco stalo. Recipročně by oni měli mít kontakt na vás.

Co si vzít s sebou ke kamarádovi na přespání

Na přespání je potřeba mít vlastní kartáček (a pastu), pyžamo, čisté oblečení na druhý den, hodí se i přinést něco na zub pro hostitele. Na druhou stranu by děti měly nechat doma telefony, tablety apod. a užít si spíš dobrodružnou atmosféru přespávání.

Co když je dítě introvertní

I introvertní dítě může chtít přespat u kamaráda či kamarádky, ale asi mu bude stačit jeden kamarád, ne nějaká hromadná akce. Také to můžete zařídit tak, že kamarád bude spát u vás – introvertní dítě se doma nebude bát a přitom bude mít dostatek vzrušení a vybočení z rutiny. Dva introverti si spolu budou hrát v pokojíčku, můžou si číst a prohlížet knížky, nechte je pozorovat hvězdy apod.

Extrovertní dítě

Extrovertní dítě můžete nechat přespat u kamaráda, kde je i hromadná akce, třeba přespávání po oslavě narozenin. Extrovertní dítě může také pořádat přespávání u vás doma, ale počítejte s tím, že u jednoho kamaráda nezůstane. Buďte na to připravena: například nakoupením více občerstvení k snídani, ale také možností přespávání: více postelí, nebo přespávání ve stanu na zahradě – je potřeba dětem říci, aby si přinesly i vlastní spacáky. Extrovertní děti si spíš potrpí na párty nebo diskotéku, ale bude se jim líbit i noční bojovka.

Pravidla

I když chcete být matka snů a dovolit dítěti přespávání, případně napéct palačinky nebo pizzy a uspořádat noční bojovku, přesto byste neměla zapomínat na pravidla, která by měli dodržovat všichni: pravidla, která se dodržují u vás, by měla dodržovat i návštěva. Protože pravidla má každá rodina jiná, nebude na škodu dětem při začátku návštěvy ta vaše pravidla připomenout.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno