Zánět močových cest je opravdu nepříjemným a nezvaným společníkem. Více trápí ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Ženy mají anatomicky kratší močovou trubici a blíže umístěnou ke konečníku. Onemocnění se musí řešit hned v počátku, jinak může přejít v závažný zánět ledvin.

Jaká je příčina?

Moč lidí neobsahuje choroboplodné zárodky, slouží jako „oplach“, smývá z močových cest bakterie, které se tam dostaly z okolí řitního otvoru a kůže (špatný mechanismus vytírání). Občas neodstraní všechny, ty se v močovém měchýři pomnoží a vyvolají zánět. Stačí také zůstat delší dobu v mokrých plavkách nebo posedět na studené zemi. Na vině je i nedostatečný pitný režim nebo divočejší sexuální hrátky.

Nejčastější příznaky

  • bolest a řezání při močení
  • nucení na močení, následně vymočení jen malého množství moče
  • zapáchající a zakalená moč
  • krev v moči
  • bolest v podbřišku
  • zvýšená teplota

Jak léčit zánět močového měchýře

Pokud zánět zachytíme v počátcích, lze ho řešit doma. Důležité je zvýšit pitný režim, aby byl močový měchýř proplachován a bakterie odplavovány. Zásobte se vitamínem C, který moč okyseluje a prostředí močového měchýře se tak stane pro bakterie nepříznivým. Velmi důležitým pomocníkem jsou brusinky. Také okyselují moč, ale mají důležitou vlastnost, brání bakteriím držet se na stěnách močového měchýře. V lékárnách je velký výběr léčiv s brusinkami. Velmi doporučována je i Lichořeřišnice, která je označována za přírodní antibiotikum. V lékárně nebo specializovaných obchodem lze koupit bylinkové směsi.

Pokud však vaše potíže přetrvávají nebo se zhoršují, je načase vyhledat lékaře. Ten vám předepíše antibiotika. Neléčená infekce může napáchat velké škody.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

 

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno