Otěhotněla jste nečekaně a máte zaplacenou dovolenou nebo létáte pracovně nebo plánujete navštívit rodinu v zahraničí, než vám miminko definitivně změní život. Můžete, nebo nemůžete? Co byste vlastně o létání v těhotenství jakožto nastávající maminka měla vědět?
Letět vs. neletět?
V prvé řadě musíte naslouchat svému tělu, své intuici a radám doktorů. Pokud máte rizikové těhotenství, tak se raději s létáním rozlučte. Přestože nebyl nikdy dokázán negativní vliv létání na miminko, měla byste raději cestování letadlem odložit. Pokud naopak vaše těhotenství probíhá bez komplikací a cítíte se dobře, nemusíte se bát.
Kdy letět?
Mnoho žen letělo v I. trimestru a nedošlo k žádným problémům, ale pokud můžete, cestu raději odložte. První třetina těhotenství je obecně považována za rizikovou a změny tlaku v kabině nemusí na dělohu, a tím pádem i na zárodek, působit dobře.
Ideální dobou pro létání je II. trimestr. Považuje se za nejméně rizikový, protože plod je již bezpečně zahnízděn v děloze a je ještě příliš brzy na hrozbu předčasného porodu. Většina žen už se nepotýká s ranními nevolnostmi a ještě netrpí „radostmi“ posledního trimestru.
Ve III. trimestru vám aerolinie dovolí létat do 36. týdne těhotenství, u vícečetných těhotenství do týdnu 32. Nejpozději od 32. týdne těhotenství po vás budou požadovat potvrzení od lékaře ke způsobilosti letět.
Jak letět?
Pokud máte možnost volby, nelétejte do hodiny vzdálených destinací. Zarezervujte si sedadlo, které pro vás bude nejpohodlnější. Někdo upřednostňuje klid u okénka, jiné těhotné ženy ocení spíše místo v uličce, ze kterého si mohou snadněji zajít odskočit nebo se projít po letadle.
Praktické informace
- Vždy se dopředu informujte o podmínkách přepravy těhotných žen vaší letecké společnosti.
- Mějte s sebou těhotenskou průkazku.
- Sjednejte si těhotenské připojištění.
- Nebojte se kontrol na letišti, procházíte pouze detektorem kovu, ten není pro dítě ani pro vás nebezpečný.
- Mějte s sebou dostatek tekutin i pochutin.
Více článků najdete na portálu mamci.cz