Trh je absolutně přesycen hračkami. Seženete, na cokoliv si vzpomenete. Spoustu edukativních, zábavných a nesmírně drahých hraček jste samozřejmě pořídila také svému dítěti. Aby se rozvíjelo, aby se zabavilo. Někdy dokonce sama sníte o tom, že jste zase batole a máte k dispozici všechny ty neskutečné hračky namísto jednoho mončičáka. Jenže…to vaše dítě hračky vůbec neberou. Nehraje si s nimi, nezajímá se o ně. Spíše upřednostňuje naprosto obyčejné věci jako hračky, které jsou k nalezení v každé domácnosti. Co tedy všechno bez obav svěřit malému nevděčníkovi ke hře?

  • Kolíčky

Kolíčky jsou jednou z nejpopulárnějších věcí jak mezi kojenci, tak mezi batolaty. Miminko fascinovaně hledí na záplavu barev, batole je vyndává, vysypává, přendává, podává, později také třídí. Kolíčky jsou prostě top.

  • Nádobí

Plastové misky, vařečky, později klidně také hrnce a metličky. Cokoliv, co dítě nedokáže rozbít a čím si nedokáže příliš ublížit. Maminkám se velmi osvědčuje přesunout povolené nádobí do spodních skříněk, ve kterých malí objevitelé neochvějně krámují.

  • Pet lahve

Když už tady plasty i se všemi ekologickými nevýhodami máme, využijme je alespoň na maximum. V životě každého dítěte přijde období, kdy je fascinováno plastovými lahvemi. Jako malé se je snaží chytit a ocucávat, starší batolata ráda šroubují vršky.

  • Kosmetika v koupelně

Krémy, šampony, sprchové gely. Pokud už dítě dokáže lahvičky otevřít, je dobré mu dát na hraní ty prázdné. Kojencům stačí šťastně ožužlávat.

  • Karty

Kreditní karty, zákaznické karty do obchodů. Je celkem pochopitelné, že se bojíte dávat k dispozici svou kreditku, ale zkuste protřídit karty a ty, které už nebudete používat, zastrkejte do přihrádek ve staré peněžence a věnujte dítěti nedocenitelný dar.

  • Kabely

Rozhodně zabraňte kontaktu dítěte s funkčními kabely a dráty, které doma máte, ale vyzkoušejte, kolik radosti udělá malému technikovi vyřazená nabíječka.

  • Nefunkční elektronika

Starý mobil nebo třeba ovladač. Dítě nemá šanci napáchat škody a zároveň ochutná trochu „zakázaného ovoce“.

  • Časopisy

Pro mnoho dětí představuje jeden z největších požitků poněkud divočejší „listování“ (rozumějme trhání) v časopisech. Můžete-li některá svá méně oblíbená čísla obětovat, budete mít na pár minut klid.

Pro děti je přirozené, že jsou často mnohem více zaujaty věcmi „skutečnými“ na rozdíl od předmětů pro ně určených. Nemějme jim to za zlé a hledejme cesty kompromisu. Dítě, které neslyší na každou svou objevitelskou snahu ne, je šťastné dítě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Můj vnuk začal v 9 měsících běhat protože spatřil lásku svého dětství – žehličku – tahal ji s sebou vždy a všude,chodil s ní spát.Dnes je inženýrem programátorem.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno