Růstové bolesti postihují až polovinu dětí. Zejména mezi 3. – 5. rokem. Často přichází večer a v noci. Někdy jsou intenzivnější, jindy dítě pociťuje jen lehké pobolívání nebo může zlehka kulhat. Bolesti jsou nejvíce v dolních končetinách. Většinou si dítě stěžuje na bolest ve svalech. Nejčastěji na přední straně stehen, pod koleny a na holeni.

Příčina bolestí není úplně známa, lékaři se kloní k teorii, kdy je nepoměr mezi růstem dlouhých kostí, svalů a šlach. Kosti rostou skokově. Bolesti však nejsou v kostech, ale může za ně napětí v okolních měkkých tkáních, kde je spousta nervových zakončení.

Bolesti z růstu jsou zcela běžné, pokud dítě netrápí jiné obtíže, není třeba navštívit lékaře. Bolest by neměla být v kloubech, ale ve svalech. Pokud si dítě stěžuje na bolest kloubu a má třeba i teplotu, je třeba navštívit lékaře, aby vyloučil závažnější příčinu. Stejně tak bolesti mohou mít původ ve špatně zvolené obuvi či ve špatné chůzi.

Dítě je přes den fyzicky aktivní a bolesti je začnou trápit většinou v noci. Bolesti se objevují jednou za čas. Potom je nějakou dobu klid a znovu se přihlásí. Neměli by trvat pár dní v kuse, trápit dítě přes den nebo dokonce limitovat v delší chůzi a aktivitách, to může značit jinou příčinu.

Jak dítěti ulevit?

Zkuste promasírovat nožičky, od nártu po koleno. Kupte si mentol nebo eukalypt. Můžete však použít i jinou vhodnou mast. Jednou z možností je nahřívat nožičky, nahřívacím polštářkem nebo třeba termoforem. Lék na tišení bolesti použijte jen v krajním případě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na