Ruku v ruce s tím, jak necháme děti chodit samotné do školy nebo ze školy domů, je většinou potřeba dát jim i klíče od bytu či domu pro případ, že budou doma dříve než my. V jakém věku je to zodpovědné a jaká mohou nastat úskalí?

Zodpovědné dítě

Ačkoliv každé dítě je jiné, dostatečně zodpovědné na to, aby chodilo úplně samo domů a mělo i klíče od bytu je někdy kolem 4./5. třídy, tedy ve věku od 9 do 11 let. Výjimečně mohou být zodpovědnější i mladší děti (třeba kolem 2. třídy), zejména pokud se jedná o mladší sourozence.

Kdy dítě mít klíče nemusí

Výhodu mají rodiče, z nichž aspoň jeden pracuje běžně z domova, a tedy je doma v době příchodu dítěte ze školy. Samozřejmě i v případě, že rodiče dítě vždy vyzvedávají ze školy/družiny, není potřeba, aby mělo svůj vlastní klíč.

Pocit důležitosti

Nemusíme snad dodávat, že mít vlastní klíč zvyšuje pocit důležitosti dítěte, stejně jako např. mít vlastní mobil apod. Dítě si zvyká na pocit zodpovědnosti a získává stále větší samostatnost. To se bude velmi hodit v letech, kdy půjde do puberty.

Na co si dát pozor

Než dítěti vlastní klíče svěříme, musíme ověřit, že dokáže samo zámek odemknout (zejména bezpečnostní zámky mohou dělat problém). Menším dětem zavěsíme klíč raději na šňůrku kolem krku. V některých školních aktovkách je i samostatná kapsička s karabinkou na klíče. Dětem zdůrazníme, že klíč by neměly ztratit, jinak to znamená kompletní výměnu zámků. Mnohem nebezpečnější je dát dítěti klíč od velkého panelového domu a bytu na sídlišti, kde by mohlo hrozit i napadení nějakým útočníkem, než třeba v poklidné vesnici (ale vše je potřeba zvažovat případ od případu).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno