Víra v Ježíška je u každého dítěte individuální záležitost. Některé děti si začaly klást otázky a zasely semínko pochybností už ve školce, jiným pravdu vyzradí spolužáci při nástupu do školy a další neochvějně věří mnohem déle, třeba i na druhém stupni základní školy.

Existuje Ježíšek?

Jedno je ovšem jisté – dříve nebo později bude s otázkou „Existuje Ježíšek?“ konfrontován asi každý rodič. A co v takovou chvíli dělat? Lhát nebo říci pravdu? Je to individuální a neexistuje na to nejspíš jediná správná odpověď. Někteří rodiče svým dětem nechtějí lhát už z principu a tak se podle toho zařídí. Je ale opravdu jakékoli lhaní, i toto, špatné? Jiní rodiče vnímají víru v Ježíška, jako hezkou lež. A nebo ještě lépe, ne jako lež, ale jako hezkou tradici. Protože dětem dává možnost věřit v něco krásného a magického a dává Vánocům specifické kouzlo.

Jednou z možností, jak z dětských zvídavých otázek vybruslit, je neříct celou pravdu. A tak když je dítko konfrontováno s jinými dětmi, kteří tvrdí, že Ježíšek neexistuje a nebo samo získalo nějaké pochybnosti, můžete říci, že Ježíšek nosí dárky a vedle toho si dárky dávají i jiní lidé navzájem. Pro některé děti může být tato odpověď uspokojivá ještě poměrně dlouho a zachovat pro ně to dětsky naivní kouzlo Vánoc. Odborníci se shodují na tom, že malé děti víru v Ježíška potřebují a je pro ně prospěšná.

A když se dítě nakonec dozví pravdu?

I Vánoce bez Ježíška přece mohou být krásné a kouzelné. Záleží jen na vás, jak si to uděláte, protože atmosféru Vánoc přece nevytváří fiktivní postavička, ale vytváříte ji vy, jako rodiče. A tak vánoční atmosféru připravujte s láskou i nadále. Nemusíte mít strach, že by vám děti poté, co se dozví, jak se věci mají, vyčítaly, že jste jim lhali. Naopak k vám možná budou cítit o to větší obdiv a vděk, až zjistí, že o jejich dárečky jste se ve skutečnosti starali vy.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno