Vaše děti pomalu dospívají do věku, kdy přijde na přetřes otázka kapesného. Je vůbec správně dětem kapesné dávat, když jim vše důležité a i něco navíc zaplatíte? Nebudou zbytečně utrácet za hlouposti? Kdy vlastně kapesné začít dávat? A kolik je ta správná částka?

Odborníci se shodují na tom, že dávat odpovídající kapesné dětem je správné a výchovné, pokud dobře nastavíte pravidla. Kapesné děti učí vážit si peněz, hospodařit s nimi a rozumět jejich hodnotě.

Psychologové se shodují na tom, že kapesné by děti neměly dostávat za známky, ani za domácí práce. Dítě by mělo mít pro učení úplně jinou motivaci a domácí práce mají být samozřejmostí. Rodičům také nikdo neplatí za posekanou zahradu nebo uvařený oběd.

Praktické rady ohledně kapesného

  • Kapesné začněte dětem vyplácet od nástupu do 1. třídy. V předškolním věku už si s nimi však o penězích konkrétně povídejte, nechte je přicházet do kontaktu s reálnými penězi, např. placení v obchodě.
  • Kapesné se dá vyplácet měsíčně, nebo týdně, což je pro zvláště mladší děti mnohem uchopitelnější.
  • Výši kapesného zvolte raději nižší, zvednout se dá koneckonců vždycky. Pro malé děti pro začátek bohatě postačí 10 Kč na týden. Zvolte také částku, u které nebudete litovat, když ji dítě utratí nerozumně.
  • Ujasněte si, co všechno si děti z kapesného budou platit. Obecně se doporučuje, že kapesné je lépe nastavit nižší a má být určeno na věci, které nejsou nezbytné – hračka, zmrzlina, kino s kamarády. Povinné výdaje jako jsou obědy, lístky na autobus nebo kartička do knihovny by měly zůstat v režii rodičů.
  • Rodiče by neměli kontrolovat, za co děti kapesné utratily. Děti potřebují cítit svobodu zacházet se svými penězy dle svého uvážení.
  • Kapesné je dobrým prostředkem, jak děti učit finanční gramotnosti a jak zavést diskuzi na témata týkající se šetření, utrácení a hospodaření s penězi obecně.

Mnoho rodičů se zavedení kapesného zbytečně obává. Nejspíš budete stejně jako většina z nich překvapeni, jak šetřivé dokáží být vaše děti, když jde o jejich vlastní peníze, které zodpovědně střádají do své pokladničky.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na