Je ideální čas na sbírání bylinek a pročištění organismu. Bylinkám se zatím daří. Co si z nich můžete připravit? Máme zde recepty z bylinek?

Čaj z čerstvých kopřiv

Nejlepší prostředek na pročištění organismu, a to krve, jater i ledvin, je kopřivový čaj. Využijte, že jsou čerstvé kopřivy stále nadosah a připravte si tento elixír. Stačí hrst kopřivové natě přelít 250 ml horké vody a nechat 15 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte 1 šálek denně alespoň po dobu 14 dní.

Jitrocelový sirup

Na čisté louce nebo vlastní zahradě (pokud ji nesekáte nakrátko) si natrhejte misku jitrocelových listů. Dejte je do hrnce, zalijte vodou a přidejte 1 citron nakrájený na plátky. Přiveďte k varu a vařte asi 5 minut. Poté stáhněte z plamene a nechte do druhého dne louhovat. Druhý den přeceďte, přidejte cukr a/nebo med v poměru 2:1 (šťáva:cukr) a vařte asi 30 minut. Ještě horké plňte do čistých sklenic, obraťte na chvíli dnem vzhůru, poté otočte nazpět a nechte vychladnout. Jitrocelový sirup se hodí po celou zimu na vlhký kašel, zahlenění, chrapot apod.

Tinktura z pelyňku

V přírodě, ale i na vaší zahradě určitě roste pelyněk, je to docela častá bylinka. Můžete si připravit pelyňkové víno nebo tinkturu z pelyňku. Tinktura se připraví takto: Hrst natí pelyňku zalijeme lihem, rumem nebo vodkou, aby listy byly potopené. Skleničku zavíčkujeme a necháme stát na okenním parapetu asi 3 týdny. Poté přecedíme a užíváme po lžičkách nebo nakapané na kostce cukru při zažívacích potížích.

Odvar z třezalky

V červenci krásně kvete třezalka. Její nať si můžete nasušit do zásoby, ale čerstvou nať použijte na odvar proti nervovým potížím. Stačí, když hrst třezalkové natě přelijete šálkem vroucí vody a necháte asi 10 minu louhovat. Přeceďte a popíjejte po doušcích. Nezapomeňte, že po třezalce budete přecitlivělí na sluneční záření!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno