Zdroj foto: envato.

Dětský pokoj je pro svého obyvatele útočištěm a proto je důležité, aby se tam dítko cítilo příjemně a bezpečně. A je na jeho rodičích, aby takového výsledku docílili. Nejedná se jen o zařízení pokoje, ale také o tom, jak je vymalovaný a jaké v něm dominují barvy.

Protože barvy mají významný vliv na psychiku člověka a u dětí to platí dvojnásob. Proto je výběr vhodných barev do dětského pokojíčku velmi důležitý a s rozhodováním je potřeba si dát záležet. Zatímco některé barvy mají uklidňující potenciál či rozvíjí dětskou fantazii, jiné zase mohou na dítě působit skličujícím dojmem. Které to jsou? To se dozvíte v našem článku! Inspirujte se a nedovolte, aby se dítku v jeho království špatně usínalo.

Podle čeho rozhodovat?

Při výběru barvy vezměte v úvahu tyto faktory – velikost pokoje, jeho orientaci na světové strany a především také povahu a věk dítěte. Nezapomínejte ani na vkus dítka – zeptejte se ho, jaké barvy se mu nejvíc líbí a jaké mu naopak nejsou sympatické.

Barvy a jejich vliv

Bílá – Bílá barva vyzařuje čistotu a nevinnost. Je neutrální a univerzální. Je vhodná například do malého tmavého pokoje, protože ho dokáže prosvítit a opticky zvětšit. Bílá barva se do dětského pokojíčku rozhodně hodí, ale je vhodné ji nakombinovat i s jinými barvami, které pokojíček oživí.

Zdroj foto: envato.                                       dětský pokoj

Žlutá – Žlutá barva navozuje teplo, veselost, energetičnost a povzbuzuje. Na druhou stranu také může unavovat oči a v krajním případě může způsobit zhoršení vidění. Tuto barvu je lepší do dětského pokoje zakomponovat spíše pomocí menších doplňků.

Oranžová – Oranžová barva se dá brát jako takový mezistupeň mezi žlutou a červenou. Do dětských pokojíčků bývá často používána. Stejně jako žlutá barva v nás evokuje pocit tepla. Pozitiva oranžové barvy jsou, že vyvolává pocit radosti, je hravá a a veselá. Avšak u některých dětí může vyvolat neklid.

Červená – Tato barva je plná energie, akčnosti a také bývá spojována s láskou. Do dětského pokoje se však příliš nehodí a nedoporučuje, protože je energie této barvy příliš silná a špatně se při ní usíná. Je proto lepší volit spíše menší doplňky červené barvy a na stěny ji raději nedávat.

Růžová – Růžová barva v nás evokuje lásku a romantiku. Tmavé a křiklavé odstíny se příliš nehodí, ale jemnější odstíny růžové jsou do pokojíčku vhodné, protože působí uklidňujícím dojmem.

Fialová – Na vymalování celých stěn se fialová nedoporučuje kvůli své melancholické povaze. V dětech může vyvolávat rozrušení a neklid. V malém množství ji ale můžete zakomponovat do dívčího pokojíčku ve formě doplňků.

Modrá – Modrá je proslulá svými uklidňujícími účinky. V obklopení modré barvy cítíme pohodu a bezpečí. Na druhou stranu však příliš modré barvy může působit depresivně. Je lepší používat živější odstíny a těm příliš chladným a ponurým se vyhnout.

Zelená – Zelená také patří mezi uklidňující barvy a má velmi podobné účinky jako barva modrá. V pokoji, kde převládá zelená, cítíme klid, bezpečí a pohodu. Je to přátelská barva s mnoha pozitivními účinky na psychiku, dokonce údajně dokáže zlepšit čtení u dětí.

Hnědá – Barva jistoty a pořádku. Dobře ladí s ostatními barvami, proto není těžké ji zakomponovat do pokojíčku – a to dívčího, i chlapeckého. Neznamená to vymalovat zdi na hnědo, ale dostanete ji do pokojíčku třeba tak, že zvolíte přírodní dřevěný nábytek.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno