Výchova dětí prošla za posledních 100 let neskutečným vývojem, od autokratického vedení přes nemastný neslaný socialismus po dnešní demokracii často bohužel ve stylu dělej si co chceš. A tak se dnes asi každý rodič ptá, jak své dítě, v dnešním článku konkrétně syna, vychovat co nejlépe a vybavit ho adekvátně do života.
Muž a žena mají stejnou hodnotu. Většině z nás je to dnes už naštěstí jasné. Stejně tak novorozený chlapeček a novorozená holčička jsou ve své hodnotě naprosto stejní. Rozdílné ovšem budou jejich role jak v osobním životě a v rodině, tak ve společnosti. Svět se sice mění a příležitosti pro muže i ženy se začínají srovnávat, ale genetická vybavenost i historický obraz nám prostě ukazují, že v některých rolích lépe vynikne muž a v jiných žena. Proto bychom také ve výchově měli posilovat určité vrozené vzorce a tak z našeho dítěte vytesat sebevědomého, úspěšného člověka, který bude pokladem pro svou budoucí rodinu a přínosem pro společnost.
Čemu při výchově chlapců věnovat pozornost?
-
Sport
Muži v sobě prostě mají touhu bojovat a vyhrávat. Pokud nemají jiné „bojiště“, perou se ve škole, dovolují si na ostatní děti, však to znáte. Proto jim dejte možnost legálně soutěžit, zápasit, vybít ze sebe energii.
-
Počítačové hry
Snažte se svého malého syna co nejdéle uchránit od počítačových her. Děti totiž do určitého věku ještě nemají dokonale rozvinutou část mozku, která odlišuje realitu od fikce, proto často mají pocit, že jednání, které vidí v střílečkách a násilných hrách, se obejde bez následků také ve skutečném životě. Ani nenásilné hry ovšem nejsou úplně bez rizika. Jednak posilují vznik závislostí, jednak v budoucnu můžou způsobit problémy se socializací. Snažte se proto, aby dokud máte na syna vliv, největší část dne trávil v realitě.
-
„Holčičí“ hračky
Někteří rodiče propadají panice, pokud jejich chlapeček na návštěvě nebo v herně projeví zájem o kuchyňku nebo třeba panenku. Mají pocit, že pro kluky jsou tyto hračky nepatřičné a třeba v nich probudí něco nežádoucího. Občasné hraní s těmito hračkami v nich probudí tak maximálně dovednost pochovat dítě nebo zamíchat v kastrolu polévku. Takže nemusíte být paranoidní.
-
Domácí práce
V některých rodinách stále ještě malé chlapce drží dál od „ženských“ domácích prací. Pokud je to váš případ, tak si uvědomte, že svému synáčkovi děláte medvědí službu. Je dost pravděpodobné, že jeho budoucí partnerka bude chodit do práce, bude vydělávat stejně (ne-li více než on) a v tom případě bude právem požadovat, aby se doma trochu zapojil. A chlap, který neumí ani zapnout vysavač, opravdu není příliš atraktivní partie.
-
Emoce
Dříve kluk nesměl ani vzlyknout, dneska bychom ho měli dle některých (ne)výchovných proudů nechat vybrečet se pomalu i z psychických šrámů utrpěných ještě v děloze. Snažte se najít zlatou střední cestu. Určitě není zdravé blokovat vyjádření emocí, na druhou stranu je třeba si uvědomit, jestli chceme z našeho syna vychovat raději přecitlivělého muže nebo stabilního tvrďáka.
Nezastupitelný vliv má také váš vzor. Syn bude v budoucnu ve vztazích s opačným pohlavím s největší pravděpodobností napodobovat jednání, které bylo běžnou praxí u vás doma. Vychovat z vašeho syna sebevědomého, úspěšného a přesto laskavého muže je jedna z největších životních výzev. Určitě to zvládnete.
Více článků najdete na portálu mamci.cz