Žádná z nás si to nepřeje, všechny se tomu snažíme předcházet, ale jednou za čas prostě bakterie a viry na vašeho drobečka zaútočí, ohlásí se horečka, rýma, kašel a vy už jen tušíte, co bude následovat. Jak nemocné dny doma s vaším malým pacientem prožít co nejlépe?

  • Odložte režim a rutinu

Když jste nemocná, také máte jiné chutě, jinou potřebu spánku a jiné nálady než obvykle. U dětí je tomu stejně. Proto nebuďte příliš přísná a netrvejte na přesném dodržování běžného režimu a la vstáváme v tolik, spát přes den chodíme v tolik a jen jednu pohádku denně. Věřte tomu, že v rámci zachování vašeho duševního zdraví, je potřeba trochu povolit otěže.

Proto dopřejte dítěti spánek, kdykoliv ho potřebuje, a nenuťte ho přehnaně do jídla. Tekutiny jsou ovšem velmi důležité, takže dbejte na to, aby dítě hlavně hodně pilo.

  • Spěte, když spí dítě

Pokud doma těch pokladů máte víc, tak to asi ve většině případů nepůjde, pokud však máte dítě jen jedno, využívejte jeho chvilku spánku ke své relaxaci, vůbec nejlépe uděláte, když si půjdete lehnout taky. Načerpáte síly (to je celkem rozumné, protože nevíte, jak bude probíhat noc) a zároveň tak zvyšíte svou obranyschopnost proti zákeřným bacilům, které by nejraději napadly i vaše tělo.

  • Mazlete se

Pokud máte nemocné miminko nebo batole, které ještě kojíte, určitě kojte co nejčastěji. U starších dětí zvyšte frekvenci chování, tulení, mazlení a hlazení (samozřejmě berte v potaz věk i povahu dítěte).

  • Pohádkujte

Nemocné děti většinou nemají zájem o hluboce edukativní program, prostě nejradši hledí na pohádky. Jasně, že jim je nebudete pouštět 24 hodin denně, ale nikomu neublíží, když pohádek povolíte o něco více než obvykle. Aspoň bude doma klid.

  • Buďte v pohodě

Možná se o svého malého bojíte, možná nemoc vypadá vážněji než obvykle, možná, že toho máte už plné zuby. To je pochopitelné. Ale nikomu nepomůže, když se těmto pocitům budete poddávat. Snažte se být v pohodě hlavně vy, okrájejte svoje povinnosti, nečtěte hrůzostrašné diskuse o nemocích na internetu a prostě se snažte si užít klidovější režim.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno