Zdroj foto: envato

Jak uklidnit vztekající se dítě? Na prvním místě máme rozptýlení, protože je to podle mého názoru ten nejjednodušší způsob, jak dítko rychle uklidnit a přivést na jiné myšlenky. Zkrátka a dobře jeho pozornost převedete na něco příjemnějšího / něco, co má rád a tím zlepšíte jeho emocionální stav. Kupříkladu ho upozorněte na oblíbenou hračku či cokoli jiného, co máte zrovna po ruce / co se kolem vás děje.

  • Zkuste ho rozesmát

Myslím si, že čím mladší dítko, tím větší úspěšnost. Vyzkoušejte lechtání, srandovní obličeje či zvuky a předškolní dítě se určitě bude do pár minut smát. Mnohdy se ještě snaží smích skrýt za předstíraný pláč, aby se nedalo tak snadno, ale ve skutečnosti je skutečný hněv už pryč. Tato metoda, stejně jako ta předchozí, také funguje na principu odpoutání pozornosti.

Zdroj foto: envato
  • Zkuste problému předejít

Stává se vám, že víte, kdy hrozí scéna? Předejděte jí! Rozhodně má smysl, když se rodič snaží vyhnout situacím, o kterých ví, že jsou jistým generátorem vzteku. Samozřejmě nelze dětem ustupovat vždy a není to správné, avšak občas je takový ústupek (který vám nijak neublíží) důkazem lásky. Například když víte, že až budete odcházet z hřiště, tak se dítko začne vztekat a křičet, předejdete tomu tím, že mu řeknete nějakou dobu předem, že hraní za chvíli končí a ukážete mu třeba, kde v tu dobu bude nacházet ručička na hodinkách. Jakmile bude mít vaše ratolest pocit, že o konci hraní rozhoduje sama, nebo že může alespoň sledovat, kdy se tak stane, bude s vámi mnohem ochotněji spolupracovat.

  • Mluvte o tom s chladnou hlavou

Nejdůležitější je komunikace. Avšak většinou nemá smysl snažit se s dítkem problém vykomunikovat během hysterické scény, v afektu. Popovídejte si s ním o tom až ve chvíli, kdy budete mít oba chladnou hlavu a bez výčitek. Spíše se ho ptejte, jak se v ten moment cítí a jak mu můžete pomoci. Komunikací se o své ratolesti dozvíte nejvíce, důležité je dát dítěti prostor a opravdu mu naslouchat. Uvidíte, že se v budoucnu „scény“ zmírní a určitě se také díky tomu naučíte lépe reagovat a zasáhnout.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno