Sice jste na mateřské dovolené, ale rozhodně nemáte pocit, že to je skutečně dovolená. Máte na starost jen děti a péči o domácnost, ovšem mnohdy děti vyžadují tolik pozornosti, že domácnost vázne. Obzvlášť pokud jste na pořádek pedant, může vás tato skutečnost trochu vyvést z rovnováhy. Věřte, že se s tímto problémem potýká spoustu maminek, ovšem dá se s tím něco dělat. Jak udržet tedy domácnost čistou?

Dobrá organizace

S dětmi je dobrá organizace mnohem důležitější, než kdy jindy. Ale také je to mnohem větší oříšek, protože děti jsou nevyzpitatelné. Zamyslete se nad prioritami, co se úklidu týká a toho se držte. Určete si záchytné body, kterých se budete držet, ale také si stanovte věci, které když nebudou hned hotové, svět se nezboří. Nejdůležitější je, abyste se tím nestresovala. Protože klidná a šťastná maminka znamená šťastné dítě! Do organizace bezesporu patří to, aby každá věc měla své místo. To vám uklízení značně zjednoduší. Není nic horšího, než když máte hromadu věcí a málo místa, kam je uložit. Pak je jasné, že se budou válet všude možně a domácnost bude působit neuklizeným, neuspořádaným dojmem. Zaměřte se tedy na dostatek úložného prostoru. Častým problémem je také to, že jsou hračky všude. Doslova všude. Vyzrajte na to koupí různých boxů, kam můžete hračky ukládat.

Zapojte ostatní členy domácnosti

Pokud jste čerstvá maminka, je jasné, že miminko do úklidu nezapojíte. Ale jestliže už máte např. čtyřleté dítko, jistě už se zapojit zvládne. Veďte ho k tomu, aby si po sobě uklízelo hračky. Je dobré dítko naučit hned od začátku, že jakmile si s něčím přestane hrát, tak hračku uklidí ještě dříve, než vytáhne další. V tuto chvíli se vám budou hodit ony boxy, do kterých i malé dítko zvládne hračky naházet. I tatínek by měl přiložit ruku k dílu! Sice chodí na rozdíl od vás do práce, ovšem uvědomte si, že vy máte práci 24 hodin denně. Vy jste pravděpodobně ta, jejíž pracovní doba nekončí ani večer ulehnutím do postele, ale jste v pohotovosti i během noci, kdyby se dítko vzbudilo. Bylo by tedy fér, aby se i hlava rodiny zapojila a dostala nějaké povinnosti v péči o domácnost. I kdyby to měla být jen maličkost v podobě pravidelného vynášení odpadků, pomůže vám to, ušetří čas a ucítíte rozdíl! Zkrátka, nebojte se říct si o pomoc.

Každý den dělejte něco

Samozřejmě jsou věci, které se musí dělat stále podle potřeby. Ovšem některé věci nejsou nutné vykonávat denně a ty si rozložte do celého týdne. Jeden den se vrhněte na vytírání, další den se zaměřte na utírání prachu atd. Když si to pevně rozložíte a budete v tom mít systém, uklízení pro vás bude hračka.

Paní na úklid

Dalším řešením a usnadněním je paní na úklid. Spoustu žen by možná mělo problém pustit si do domácnosti někoho cizího, ovšem v dnešní době je to už běžná věc a není se za co stydět. Ani z hlediska financí nemusí být paní na úklid překážkou – tuto službu vykonávají často i studentky a nestojí to tolik peněz. Můžete si tuto výpomoc domluvit např. jednou týdně na důkladný úklid celého bytu. Ušetřený čas tak můžete strávit na výletě s rodinou a vrátit se do krásně uklizené domácnosti. Zbylé dny už budete uklízet jen provozní nepořádek. Je to velká úspora času za adekvátní cenu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno