Jak přivést děti ke čtení: Často slýcháme, že dnešní děti nečtou tolik, jako děti např. před 30 lety. Záleží však spíš na úhlu pohledu a také na typu dítěte, protože každé je originál. Nicméně přesto existuje několik rad, které můžete využít.

Jděte mu příkladem

Jestliže jste vy, rodiče, vášniví čtenáři, určitě to po vás zdědí i váš potomek. Anebo ani tu vaši zálibu nemusí zdědit, ale už tím, že vás vidí každý večer usednout ke knize, místo k televizi, tabletu nebo mobilu, má ve vás vzor, že je to tak normální.

Kupujte mu knihy jako dárky

Nezavrhujte knihy jako dárky k narozeninám, Vánocům, za vysvědčení apod. Vybírejte však kvalitní knížky, ke kterým se děti budou vracet. Klidně nákup proberte i s dítětem, aby mělo možnost vyjádřit se k tomu, co by chtělo číst. Kupovat se rozhodně i v dnešní době vyplatí encyklopedie, jazykové učebnice, kvalitní beletrii…

Choďte spolu do knihovny

Mnoho možností nabízejí místní knihovny. Nemusíte totiž každou knihu hned kupovat. Děti čtou rády např. komiksy, ke kterým se pravděpodobně v budoucnu již nevrátí. Mohou si je tedy půjčit v knihovně a přečíst tak mnohem více knih, než kdybyste měli všechny zakoupit.

Povídejte si o přečteném

Docela dobře funguje i to, když si vyhradíte jeden večer např. týdně nebo měsíčně, kdy se sejdou všichni členové rodiny a povídají si o tom, co nedávno četli. Možná je potřeba potomkovi něco vysvětlit… A možná si časem přečte i knihu, kterou jste mu doporučili vy nebo sourozenec…

Povídejte si, jak knihy vznikají

S menšími dětmi můžete probrat, jak se vyrábí papír, jak se kniha tiskne a váže. Klidně si i nějakou „knihu“ doma vyrobte sami a nechte si ji svázat. Bude to zajímavý dokument pro další generace.

Choďte na besedy se spisovateli

Hodně mohou děti ke čtení přivést i samotní spisovatelé, kteří na svých besedách vyprávějí historky o tom, jak danou knihu psali, kde hledali náměty, jak dlouho denně píší, co je na tom baví… A dost možná vaše dítě zaujme nejen čtení, ale samo bude chtít v budoucnu knížky i psát.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno