Jak si udělat pořádek v počítači: S počítačem, notebookem, tabletem a chytrým telefonem již pracuje většina z nás, ale daří se vám také v těchto zařízeních udržovat pořádek tak, abyste vždy bez problémů našly to, co právě potřebujete? A dokážete se aspoň na chvíli od těchto „hraček“ odpoutat?

Pořádek v počítači

Nejprve se podívejme na ten pořádek v digitálních přístrojích. Je jedno, zda pracujete na počítači, či tabletu, zda s nimi pracujete jen doma, nebo jen v práci. Ve všech případech byste měly dodržovat těchto pár pravidel, která vám ušetří mnoho zbytečného hledání:

  1. Neukládejte všechno na plochu

V domnění, že tam vše nejlépe najdete, možná ukládáte všechny stažené i vytvořené soubory na plochu. Toto zdání velmi klame. Ze začátku možná na ploše skutečně těch pár složek či souborů najdete, ale jakmile je plocha přehlcena, i vám to bude trvat déle. Navíc zahlcená plocha celkově zpomaluje počítač, zejména po zapnutí.

  1. Složky a soubory logicky pojmenovávejte

Abyste se vždy dostaly tam, kam potřebujete, je nejlepší si pojmenovat složky i soubory přesně podle toho, co obsahují. Ideální jsou např. Škola, Práce, Domácnost, OSVČ, Děti… Stejně tak postupujte s podsložkami a nikdy jich nevytvářejte více než 3 podsložky do hloubky, jinak už celý systém ztrácí přehlednost.

  1. Zálohujte na externích discích

Soubory, se kterými bezprostředně nepracujete, ale přesto jsou pro vás důležité, důsledně a zase přehledně zálohujte na externích discích. Vždy se k nim budete moci vrátit.

  1. Fotografie zálohujte a sdílejte přes internet

Fotografie a videa zabírají obvykle velmi mnoho místa. Navíc, když je potřebujete někomu poslat, zahltíte si brzy e-mail. Jednodušší je zálohovat je přímo na k tomu určených aplikacích na internetu. Zde je můžete sdílet, s kým chcete.

A co je to ten digitální detox

A když se vám podaří takto vyčistit počítač, zasloužíte si minimálně víkend digitálního detoxu. To znamená, že počítač i ostatní digitální vychytávky vypnete a půjdete si užít třeba výlet do přírody (obyčejný telefon si můžete vzít s sebou, abyste si v případě potřeby mohly zavolat pomoc). Jakkoliv se to nezdá, naše tělo digitální detox jednou za čas potřebuje, aby si i mozek odpočinul a zvykl na jiné vnímání světa než přes digitální technologie.

Jakmile si odpočinete, můžete se pustit do čištění dalšího digitálního zařízení…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno