Především je potřeba říci, že něco jako „spádovost“ porodnic prakticky neexistuje, a tak si můžete vybrat jakoukoliv porodnici v republice, do které se však musíte zaregistrovat do určitého termínu, jenž se v porodnicích liší.

Jak tedy vybírat porodnici

Rozhodně se nespokojte s jedním konstatováním anebo s argumentem, že tato porodnice je nejblíže vašemu bydlišti. Naopak byste měla vyzkoušet tyto tři informační „kanály“:

 • internetové stránky porodnice – dozvíte se základní informace, informace o vybavení, zda je porodnice vybavena pro případ předčasného porodu (nebo se miminko musí převážet do jiné porodnice) atd.,
 • názory vašich kamarádek, které v porodnici rodily – neopominutelné by měly být autentické názory žen, které mají s porodnicí vlastní zkušenost, mohou vám prozradit i mnohé věci ze zákulisí, které se jinde nedovíte,
 • návštěva porodnice – a nakonec by samozřejmě neměla chybět návštěva samotné porodnice, abyste si mohla prohlédnout prostředí, vybavení pokojů, nasát atmosféru, pozorovat, jak se personál k maminkám chová.

Co nastávající maminky nejvíce zajímá

Nedá se přesně říci, co zajímá všechny maminky, protože každá žena je jiná a má jiné priority. Nicméně velmi častými otázkami ohledně porodnic jsou tyto:

 1. Podporuje porodnice přirozený porod?
 2. Můžu mít u porodu porodní plán? A jak se postupuje, když se porod nevyvíjí podle plánu?
 3. Podporuje porodnice kojení?
 4. Může být otec nebo jiný doprovod při porodu/na pokoji s rodičkou?
 5. Dává se všem rodičkám bez rozdílu epidural?
 6. Může být při porodu přítomna porodní asistentka/dula?
 7. Jsou v porodnici nadstandardní pokoje?
 8. Jsou i v normálních pokojích pro šestinedělky na pokoji sprchy a WC?

Otázky si sepište nejlépe dopředu, ať na něco nezapomenete. A pozor: sledujte vývoj kolem porodnice po celou dobu těhotenství – může se totiž stát, že některá porodnice bude uzavřena, v některé začne zrovna rekonstrukce, anebo se jen změní personál – a všechno je jinak.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno