Častou komplikací zejména u kojenců a batolat bývá zauzlení střev. Ačkoliv se tento stav může upravit i sám od sebe, většinou vyžaduje pomoc lékaře, a bez této pomoci by mohl skončit i smrtelně.

Příčina

Bohužel, asi z 90 % neznáme příčinu, která způsobuje zauzlení střev neboli invaginaci. Může být způsobeno stravou, přechodem z tekuté stravy na pevnou u kojenců, infekcí, vrozenou vadou, zvětšenou mízní uzlinou apod. Často jde o kombinaci několika faktorů, ale ve většině případů se nepřijde na to, co za invaginací doopravdy stálo.

Jak probíhá

Laicky můžeme říci, že při zauzlení střev dojde k tomu, že část jednoho úseku střeva se zasune do druhé části střeva, čímž dojde k útlaku cév a nervů a postižená část střeva by časem odumřela.

Příznaky

Příznaky jsou zejména krutá bolest břicha (obvykle doprovázená pláčem dítěte), zácpa, zvracení, nevolnost, křeče v břiše a hlen či krev ve stolici.

Léčba

Přestože se v některých případech může stav upravit sám od sebe, doporučujeme při dlouhotrvajících bolestech bříška ihned dopravit dítě do nemocnice, kde ho lékař vyšetří pohmatem, popř. i rentgenem a ultrazvukem. Léčba je možná polohováním, podáním kontrastní tekutiny ve formě klystýru, která může střevo obrátit správným směrem, anebo potom chirurgicky v celkové anestezii.

Prevence

Jestliže vaše děťátko již jednou postihlo zauzlení střev, jistě to neznamená, že se mu to stane častěji. Přesto je lepší podávat mu jídlo po malých dávkách, popř. doplnit stravu lactobacily.

A samozřejmě v případě jakýchkoliv potíží ihned navštívit lékaře!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno