Zdroj foto: envato

V době koronavirových „prázdnin“ určitě není dobré sklouznout ke dvěma extrémům: buď se neučit vůbec, nebo naopak přitvrdit a jet na výkon. Zlatá střední cesta se v tomto případě jeví jako optimální varianta. Jak se tedy učit s dětmi doma?

Každodenní učení

Vhodné je, aby se děti učily každý den, tedy od pondělí do pátku, víkendy si samozřejmě necháme volné – stejně jako když je normálně škola. Na každodenní procvičování se hodí: čtení, čtení knih v angličtině pro starší děti, psaní, psaní diktátů, procvičování matematiky, učení a procvičování slovíček. Pravidelnost se v tomto směru vždycky vrátí – je lepší učit se každý den několik minut (jeden předmět) než se pak všechno snažit naučit najednou za jeden den.

Pravidelný denní režim

Když se vám všechno podaří nastavit správně, měli byste mít i pravidelný denní režim: pravidelně ve stejnou hodinu vstávat, snídat, usednout k práci a učení, obědvat, odpoledne odpočívat apod. Je celkem jedno, jestli vám učení ráno začne 8, nebo v 9, ale důležitá je právě ta pravidelnost. Děti by se měly učit spíš dopoledne, kdy jsou ještě čerstvé, než odpoledne.

Zdroj foto: envato

Komunikace s učiteli

Klíčová je v této situaci i komunikace s učiteli. Učitelé jsou ti, kteří jsou zodpovědní za výuku, tedy i za výuku na dálku. Je to pro ně ale stejně nové jako pro vás a vaše děti. Proto se nebojte dát učitelům zpětnou vazbu: že je učiva příliš mnoho, nebo naopak příliš málo, že něco nestíháte, že něčemu nerozumíte, že nemáte dostatek počítačové techniky, abyste vy i děti mohli celý den pracovat na počítači…

Co když vás čekají přijímačky nebo maturity

Nepropadejte panice a snažte se učit, jako by se nic nestalo. To, co se naučíte, se vám už neztratí. Samozřejmě může dojít k posunutí maturit i přijímaček a možná se všechno bude řešit jinak. Podle průměru z vysvědčení nebo přijímačkami na dálku. Ale všechno, co tomu předcházelo, vás již mnohému naučilo, takže i takto změněné podmínky zvládnete.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno