Pokud chcete prodloužit životnost oken, je důležité se o ně dobře starat. I moderní hliníková nebo dřevěná okna vyžadují pravidelnou péči a jen umývání nestačí. Odborníci doporučují okna čistit a seřizovat před zimou, ale také na jaře.

Některé kroky zvládnete samostatně, s dalšími vám pomůže vaše drahá polovička, seřízení oken bude možná lepší nechat na odbornících.

Jak okna umývat?

Ve většině domácností se ona umývají před Velikonocemi a před Vánocemi, což je podle výrobců v pořádku. Doporučují totiž očistu dvakrát ročně. Na co však většina lidí zapomíná, jsou rámy a kování. Sklo umýváme, aby přes něj bylo vidět, avšak neměli bychom zapomínat ani na ostatní části oken, třeba i vnitřky rámů a odvodňovací otvory ve spodní části rámu.

Na umývání oken nepotřebujete žádné speciální přípravky, postačí mýdlový či saponátový roztok, který je vhodné následně opláchnout čistou vodou a povrch osušit. Zapomeňte na agresivní čisticí látky (odlakovače, ředidla, benzíny apod.) a abrazivní materiály.

Dřevěná okna potřebují speciální péči

Plastová a hliníková okna stačí omýt, u dřevěných je však vhodné minimálně jednou ročně ošetřit povrchovou úpravu speciálním přípravkem či balzámem. Ten vám doporučí výrobce oken. Jestliže můžete, používejte ho opět dvakrát za rok. Po zimě zacelí případné mikrotrhliny a oživí vzhled oken.

Kontrolujte těsnění oken

Při umývání oken vždy zkontrolujte, v jakém stavu je těsnění. Mělo by být čisté a dostatečně pružné. Jednou do roka ho můžete přetřít silikonovým olejem či glycerinem, prodloužíte jeho životnost. Vytržené či ztrouchnivělé těsnění zapříčiní, že vám bude domů táhnout a zatékat, takže pokud nějaký takový problém zjistíte, co nejdříve těsnění vyměňte. Nejlépe vám s tím poradí odborníci.

Promažte kování oken

Pečovat byste měli i o kování. Jednou za rok je vhodné promazat pohyblivé části kování silikonovým olejem, vazelínou nebo olejem na šicí stroje. Pozor, nikdy nepoužívejte kuchyňský olej ani přípravky s obsahem pryskyřic a kyselin. Volné šrouby či vruty v kování je dobré opatrně dotáhnout.

Pokud si s jakýmkoliv z výše uvedených kroků nevíte rady, obraťte se na odborníky – mnozí výrobci nabízí také servis oken a dveří. Správnou péčí totiž významně prodlužujete životnost oken.

 —————–Komerční článek—————-

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno