Zdroj foto: pixabay

Jak se konečně naučit šetřit: Také občas kroutíte hlavou, kam se všechny těžce vydělané peníze rozkutálely? Máte pocit, že zase tolik neutrácíte a přesto máte před výplatou hluboko do kapsy? Stává se vám často, že musíte obracet každou korunou, i když objektivně máte peněz dost, jen nevíte, kam sakra mizí? Tak to je dnešní článek pro vás. Řekneme si ty nejlepší tipy, jak se konečně naučit šetřit a hlavně ušetřit! Věřte, že když vezmete finance do svých rukou a naučíte se s nimi vědomě zacházet, budete mít jednodušší a spokojenější život.

Finanční rezerva je základ

V životě se mohou dít nečekané situace, na které nejsme připraveni. A to především finančně. Udržovat si finanční rezervu je důležité, protože stát se může cokoli – přijdete o práci, rozbije se vám pračka… Ve chvíli, kdy nemáte finanční rezervu, jako první záchrana se nabízí půjčka, což je ovšem cesta do pekel.

Odborníci doporučují odkládat si 10% z každé výplaty stranou. Je to dobrý začátek pro to, abyste za čas měli na účtě slušnou rezervu na nečekané záležitosti a mohli být klidnější.

Seznam výdajů

Pokud se vám stále nedaří šetřit a máte pocit, že vám peníze mizí pod rukama za nic, zkontrolujte si své výdaje a pořádně se podívejte, kolik za co utrácíte. Podívejte se na výdaje např. za internetové připojení či mobilní poplatky a zjistěte, zda neplatíte příliš moc. Porovnejte, jak je na tom konkurence a zda nenabízí mnohem výhodnější ceny. Toto je základ, na čem se dá měsíčně nějaká ta koruna ušetřit – neplatit zbytečně velkou částku, když jsou k dispozici výhodnější nabídky.

Zdroj foto: pixabay

Pro lepší úspěšnost v šetření je ale nejlepší si na své výdaje posvítit úplně ve všech oblastech. Zkuste si jeden měsíc zapisovat skutečně každý svůj výdaj. Od jídla, oblečení, drogerii až po kávu z automatu či noviny za pár korun. Takový podrobný seznam vám otevře oči a ukáže, kam vaše peníze skutečně mizí. A také je to nejvíc účinný způsob, jak se naučit šetřit a hlavně skutečně ušetřit! Možná uvidíte, že utrácíte velkou část peněz za kraviny, které se vám nijak nevyplatí, k ničemu nejsou a můžete bez nich v pohodě žít. Nevědomost je nejhorší! Jakmile ale v otázce výdajů budete mít jasno, bude pro vás mnohem jednodušší s penězi lépe hospodařit, abyste neměli před výplatou prázdnou peněženku, ale naopak vám ještě zbylo.

A hlavně – konec výmluvám!

Pokud řešení své finanční situace neustále odkládáte a říkáte si, že začnete zítra nebo třeba příští měsíc, tak pravděpodobně nezačnete nikdy. Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí pro spokojený život beze stresu a vyplatí se začít na ní pracovat hned teď!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno