Nastalo léto a s ním přicházejí čas od času bouřky. Ačkoliv každé dítě již od školy bývá seznamováno s tím, jak se chovat při bouřce a co naopak vůbec nedělat, nezaškodí, když to dětem a možná i sobě připomenete. Jak se tedy chovat při bouřce?

Doma

Doma se bouřky bát nemusíte, jelikož téměř každý dům má v současné době hromosvod. Bude lepší, když budete mít zavřená okna a nebudete se například koupat nebo sprchovat ve vaně, ale jinak by se vám nemělo nic stát. Vhodné je také odpojit od elektřiny všechny přístroje, které mají obrazovku (televizi, počítač).

V dopravním prostředku

V uzavřeném dopravním prostředku, jako je auto, autobus, vlak či tramvaj, se vám nemůže nic stát, jelikož fungují jako Faradayova klec – blesk se sveze po konstrukci dopravního prostředku a uvnitř jste v bezpečí. Varování přichází u otevřených dopravních prostředků, jako je kolo, koloběžka či motorka – tam by do vás blesk mohl uhodit, zejména když se pohybujete relativně rychle. S takovýmito prostředky raději zastavte a schovejte se – ve městě do budovy, v přírodě do nízkého podrostu – viz dále.

V přírodě

Jste-li ve volné přírodě, kde nepřichází v úvahu schovat se do domu, dodržujte následující doporučení:

  • neschovávejte se pod vysoké osamocené stromy ani sloupy, protože do nich blesk nejspíše uhodí,
  • vyhledejte nízký porost (keře apod.),
  • schovejte se v údolí, příkopu, nikoliv na kopci,
  • neschovávejte se pod skalními útesy a v jeskyních – blesk může narušit jejich statiku a mohly by se na vás zřítit,
  • nepohybujte se a na volném prostranství ani nestůjte (byli byste tím nejvyšším bodem, do kterého by mohlo uhodit) – raději se přikrčte,
  • pokud jste ve skupině, nezůstávejte pohromadě, ale rozptylte se po terénu,
  • nedržte v ruce nic kovového (foťák, deštník, klíče),
  • při bouřce se nekoupejte v rybníce ani v jiné vodní ploše, voda je totiž vodičem elektrického proudu, takže se snažte okamžitě dostat na břeh (co nejvíce do sucha).

Dětem tato pravidla opakujte častěji, a pokud je to možné, ukažte jim přímo při bouřce, jak se mají chovat. Úder bleskem bývá bohužel často smrtelným zraněním.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno