Crohnova choroba je onemocněním postihujícím trávicí ústrojí prakticky v kterékoliv jeho části a většinou se projevuje horečkou, průjmy, krvácením z konečníku a ztrátou na váze. Ačkoliv se nejčastěji objeví u dospělých jedinců mezi 20. a 30. rokem, není výjimkou, že postiženy mohou být i děti.

Jaké jsou příčiny

Asi ze 40 % jsou příčiny nemoci genetické, tzn., že chorobou trpí buď jeden rodič, nebo dokonce oba. Dalšími příčinami může být špatná strava (nedostatek vlákniny, naopak nadbytek rafinovaného cukru a nasycených tuků, kouření), nebo nedostatečně vyvinutý imunitní systém.

Průběh nemoci

Nemoc má u dětí stejný průběh jako u dospělých, tj. střídají se období klidu, kdy je dítě zcela zdravé, s obdobími ataky nemoci, kdy má dítě bolesti břicha v pravém podbřišku, zvrací, mívá nevolnosti a nechutenství, průjem, krvácí z konečníku a viditelně hubne.

Další rizika

Nemoc s sebou ve stádiu ataky nese i závažnější rizika, jako jsou například zánět úst, záněty očí, kožní vyrážka, žlučové či ledvinové kameny nebo snížená funkce jater.

Jak se nemoc léčí

Důležitá je především dieta, která by měla obsahovat jídla, která nevyvolávají průjem. Měla by obsahovat dostatek vlákniny a vitamínů, a důležité je také doplňování tekutin.

Prevence

Prevencí proti nemoci je pouze zdravá a vyvážená strava a životní styl bez zbytečného stresu. To platí i u dětí, které mohou být stresovány jak v domácím prostředí, tak např. ve škole apod.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JardaKarelVěrka Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Věrka
Host
Věrka

Bože, dnes si každá matka myslí, že může radit druhým úplně o všem. Dal někomu něco tento článek? Ztráta času…aspoň má paní nějaké peníze navíc.

Karel
Host
Karel

Vláknina, převážně nerozpustná naopak není vhodná při crohnově chorobě.

Jarda
Host
Jarda

Tohle asi nepatří ke Crohnově chorobě. U té se mi líbí, jak maminky složí ruce v klín a očekávají zázrak z míst, odkud nepřichází. Špatné stravovací návyky a nedostatečná imunita nejsou genetickými poruchami, jen nedostatkem informací a leností hledat je.