Tak už došlo i na vás. Potřebujete podniknout s raubířem (v dobrodružnější verzi s raubíři) dalekou cestu, váhala jste, jestli pojedete autem nebo vlakem, a nakonec jste jako menší zlo vyhodnotila vlak. Jediným problémem je však to, že jste vlakem naposledy dojížděla do školy jako studentka někdy v pravěku. Co by tedy matka plánující využít železniční dopravu měla vědět?

Rozhodla jste se správně!

Pro dlouhou cestu je vlak zaručeně příjemnější způsob cestování než auto. V autě dítě musí sedět připoutáno v autosedačce, kdežto ve vlaku se může procházet, může na sedadle všemožně střídat polohy a mnohem lépe si vyhraje.

Alfou a omegou cestování vlakem s malým pasažérem je dostatečná příprava.

  • Kupte si jízdenky dopředu přes internet.
  • Nezdráhejte se obětovat pár šupů navíc a zarezervujte si místo.
    Vhodná volba místa velmi výrazně ovlivní vaši spokojenost. Zjistěte si, jestli váš vlak jakýmkoliv způsobem myslí na děti. V některých vlacích mají přímo dětská kupé s hračkami, v jiných existuje vagon vyčleněn cestujícím s dětmi. Pokud se nedopátráte na internetu, klidně zavolejte. Nakonec budete ráda, že jste se připravila.
  • Pozor na kočárek.
    Nevím, z jakého důvodu, ale bohužel naprostá většina českých vlaků není schopna nabídnout adekvátní uskladnění kočáru ve vagonech určených pro cestování s dětmi. Proto se raději zeptejte i na informace ohledně přepravy kočárku. Celkem bezproblémově se přepravuje v prostoru určeném pro kola. Musíte však počítat s tím, že vaše místo bude o tři vagóny dál.

Pamatujte také na to, že určité typy kočárů budete muset před nástupem do vlaku složit čistě jen proto, že v rozloženém stavu neprojdou dveřmi.

  • Pokud možno, cestujte s doprovodem.

Manžel, dědeček nebo třeba teta. Prostě člověk, který vám pomůže s kočárkem a pohlídá vám malé, když si budete potřebovat odskočit. Navíc ne všechna nádraží jsou bezbariérová.

  • Dobře se vybavte

Vezměte s sebou dostatek hraček a jídla. Je sice možné, že dítě bude natolik zaujaté vlakem, že na nudu ani nepomyslí, ale jistota je jistota.

Rozhodně se zbytečně nestresujte. Průvodčí jsou k matkám s dětmi shovívaví a ostatní cestující většinou rádi pomohou. Cestování vlakem jakožto společné dobrodružství vaše a vašeho potomka si určitě zamilujete.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno