Jak rozpoznat talent u vašich dětí: Ne nadarmo se říká, že děti jsou naše budoucnost. Proto je tedy především na nás, rodičích, najít v dítěti zakopaný poklad, který mu otevře cestu do spokojeného života. Leckterý rodič touží mít ze svých dětí téměř polobohy. Přihlašuje je na každý druhý kroužek, podniká s nimi výlety, výpravy, učí ho cizí jazyky, neustále ho nutí něco objevovat a poznávat, ale čas na obyčejnou klidnou hru mu bohužel nedopřeje. A ta je právě pro dětský věk to nejdůležitější.

Mnozí rodiče, ve snaze nezameškat ten pravý okamžik, kdy se objeví první stopy geniality, se snaží dětem organizovat život. Ale kouzlo velkého úspěchu tkví naopak v tom, že dítěti necháte prostor a čas. Pro hru, pro volnou chvíli, kterou by si měl umět zaplnit sám, vlastním nápadem. Nechte ho vymyslet program na nedělní odpoledne. Dejte mu pocit, že on je důležitý a že souhlasíte s každým jeho návrhem. Ať už je jakýkoli. Právě tím nejlépe zjistíte, co ho vlastně skutečně baví.

Fotbalista nebo virtuos?

Úplně první známky jakéhokoli nadání mívají děti již v předškolním věku. Někdo si rád maluje, jiný si neustále prohlíží knížky, další je jen venku a kope do míče. Pokud si pětiletý capart hraje rád s míčem, ještě to neznamená, že z něj bude druhý Ronaldo. Jde o to, že dítě svoji energii vkládá do nějaké sportovní aktivity. Že si vybral míč je třeba jen náhoda. Vezme-li ho táta v neděli na hokejový zápas, bude možná v pondělí kupovat brusle a pomalu zkoušet držení hokejky.

Ono je vlastně ve finále jedno, jakou dráhou se dítě dá. Jisté je, že v každém malém človíčku je touha a schopnost něco dělat. Dělat něco užitečného a kreativního. Něco, co ho baví a u čeho se cítí dobře. Proto je důležité sledovat dítě, po očku a nenuceně, jakou aktivitu si ve volném čase vybírá. A pak již stačí, poohlédnout se po tematicky podobné volnočasové aktivitě a dítě do kroužku přihlásit. Nebo se tam přijít nezávazně podívat. A zjistit, z reakce dítěte, zda je jeho výběr správný.

Pozor na špatné lektory

Celkem snadno se dá v dítěti skrytý talent nalézt. Sedá-li si neustále k barevným papírům, lepidlu a nůžkám a do kuchyně vám nosí jeden výrobek za druhým, poohlédněte se po kroužku s tvořivou tematikou. Slyšíte-li z dětského pokoje linoucí se hudbu, dítě si melodii pobrukuje, případně i tančí, zkuste hudebně zaměřený kroužek.

V dnešní době je možností poměrně dost. Stačí si jen vybrat tu pravou. Když už totiž najdete v dětech to pravé nadání a rozhodnete se s tím pracovat, je na místě vybrat co nejlepšího lektora. Což bývá občas nesnadné. Pokud to jde, zjistěte si určité informace o organizaci, která kroužky vede. Nebojte se zeptat ostatních rodičů, jak jsou spokojeny s případným vedoucím daného kroužku, spojte se s vedoucím útvaru a zjistěte si, jak celý program probíhá. Jde přece o vaše dítě.

Stačí totiž málo a pomalu se rozvíjející květinka může být rychle zašlapána do země a šance na její znovuvykvetení je nulová. Zadupe-li totiž neohleduplnost a hloupost některých pracovníků rodící se nadání, dítě zahořkne a již nikdy se nebude chtít k dané činnosti vrátit, i kdyby v ní byl nejlepší na světě.

Proto, někdy méně je mnohdy více. Má váš syn talent na hru na klavír či kytaru? Koho by nenapadla volba Umělecké školy jako jediné správné řešení Jenže, i umělecké školy jsou školy. Dávají se v nich známky, učí se teorie a leckdy pro žáka nezáživné hodiny mohou naopak případný talent ubít.

Co zpočátku zvolit pouze hudební kroužek? Nepovinné hodiny protkané však velkým množstvím praxe, po které většinou dítě prahne. Má-li dítě chuť v šesti letech hrát na flétnu, několika měsíční hodiny učení not ho brzy omrzí. Ale pokud si bude moci již v první hodině zájmového kroužku něco malého zahrát, nebude se moci dočkat další hodiny. A třeba další rok, až okusí, zda ho to baví, může s klidem nastoupit na pilování not a akordů.

Vnímejte, jak je dítě v kroužku spokojené, zda o probíhající hodině mluví sám od sebe doma, nebo ne. Jestli si našel nové kamarády, nebo naopak chodí z hodin sám a zamlklý. Výběr správné zájmové činnosti, vhodnost schopného lektora a dobrého kolektivu je klíčové pro správný rozvoj jakéhokoli nadání, které v dětech dřímá.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno