Třetí trimestr: Vaše těhotenství se zřejmě pomalu, ale jistě blíží do finále. Ukončeným 27. týdnem jste vstoupila do třetího trimestru. Co je pro toto období charakteristické a jak se co nejlépe na příchod miminka připravit?

Miminko v děloze dorůstá do své porodní délky a váhy a rozvíjejí se mu orgány (převážně mozek a plíce). Zhruba do 34. týdne se většina dětí přetočí hlavičkou dolů (pokud náhodou to vaše ne, nepanikařte, dokud je dítě v břiše, vše je možné).

Vám začínají těhotenské radosti cílové rovinky. Mezi ně patří únava, otoky nohou, špatný spánek, bolesti zad, časté močení, zadýchávání, ke konci také poslíčci. Ve třetím trimestru byste se měla šetřit, odpočívat, kdykoliv to potřebujete, a těšit se na příchod nového člena rodiny. Po fyzické i psychické stránce vám mohou pomoci každodenní přiměřené procházky a těhotenské cvičení.

U svého gynekologa budete v posledním trimestru jako doma. V 9. měsíci dokonce budete chodit na tzv. monitor (kontrola srdečních ozev) 1x týdně. Pokud máte ještě další děti, bude vhodné pro ně sehnat po dobu návštěv lékaře hlídání.

Jestliže chcete, můžete si sepsat porodní plán a přihlásit se na předporodní kurz. Pro hladší porod posilujte svaly pánevního dna a masírujte si hráz.

Co zařídit?

  • Výbavička

Je nejvyšší čas nakoupit a připravit vše, co bude miminko potřebovat. Možná, že se stále cítíte plná sil, ale věřte, že s každým dalším týdnem bude chození po obchodech, praní a žehlení náročnější.

Mezi nutné věci patří: oblečení, zavinovačka, (v zimě fusak), hygienické potřeby, autosedačka, kočárek, postýlka, vanička a pak také věci do porodnice pro vás.

  • Zázemí

Vše se dá zvládnout i po porodu, ale maminka i tatínek jistě budou klidnější, když postýlka, přebalovací pult, košík s plenkami a vyprané oblečky budou uskladněné na svých místech. Nezapomeňte také složit kočár a připomenout si, jak se upoutává autosedačka.

  • Dětská doktorka

Už v porodnici po vás budou chtít znát jméno pediatra, se kterým jste se předem domluvili na přijetí do péče. Proto neváhejte a dětského lékaře zajistěte.

  • Matrika

Jestliže jste vybrali skutečně speciální jméno, budete muset kontaktovat matriku a získat její souhlas.

Na matriku by také měly zajít nesezdané páry, které chtějí, aby se dítě jmenovalo příjmením po otci.

  • Mateřská dovolená

Zažádejte si o peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na ni máte, pokud jste v uplynulých dvou letech prostřednictví zaměstnavatele platila alespoň 270 dnů nemocenské pojištění nebo jej jako OSVČ platila alespoň 180 dní během posledního roku. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před porodem.

Třetí trimestr vám může připadat nekonečný, ale povzbuzujte se tím, že vás dělí už jen týdny od chvíle, kdy spatříte svůj vysněný poklad.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno